Arap Birliği'nin Libya kararı: Siyasi çözüm bulunmalı

Mısır yönetiminin çağrısı üzerine bugün daimi temsilciler seviyesinde gerçekleştirilen Arap Birliği olağanüstü toplantısında, Libya'daki krize siyasi çözüm bulunması kararı öne çıktı. Bakanlık düzeyinde toplantı yapılmayacağının duyurulması toplantının etkisiz olacağı yorumlarına neden oldu.

Arap Birliği'nin Libya kararı: Siyasi çözüm bulunmalı

Mısır yönetiminin çağrısı üzerine bugün daimi temsilciler seviyesinde gerçekleştirilen Arap Birliği olağanüstü toplantısında, Libya’daki krize siyasi çözüm bulunması kararı öne çıktı.

Arap Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, toplantıda “Libya topraklarının birlik ve bütünlüğünün korunması, yabancı müdahalenin reddedilmesi, Aralık 2015’te imzalanan Suheyrat Anlaşması çerçevesinde krize siyasi çözüm bulunması” gibi kararların alındığı belirtildi.

Libya’daki krizin çözümü için uluslararası girişimlere destek verilmesinin önemine işaret edilen toplantıda alınan diğer kararların ise komşu ülkelerin Libya’daki çözüme ortak olması, askeri çatışmaların durdurulması ve terörist unsurlarla mücadele edilmesi olduğu kaydedildi.

BAKANLIK DÜZEYİNDE TOPLANTI OLMAYACAK

Açıklamada ayrıca Arap Birliği’nin, Dışişleri Bakanları seviyesinde toplantı yapmayacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanları seviyesinde toplanılmaması ise bugünkü toplantının önemsiz olduğu şeklinde yorumlandı.

Arap Birliği, kritik konularda genellikle önce daimi temsilciler seviyesinde bir gün sonra ise Dışişleri Bakanları seviyesinde toplanıyor.

Meşruiyet krizinin 2011’den bu yana sürdüğü Libya’da, BM’nin tanıdığı ihvancı Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile General Halife Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.