AP Dış İlişkiler Komitesi: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye raportörü Kati Piri'nin AB'nin Türkiye ile katılım müzakereleri resmen askıya alması önerisini onayladı.

AP Dış İlişkiler Komitesi: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye raportörü Kati Piri’nin ‘Avrupa Birliği’nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması’ önerisini onayladı.

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, müzakerelerin askıya alınması önerisi, 7’ye karşı 47 oyla kabul edildi. 10 üye de çekimser kaldı.

AP Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Piri, raporunda, Türkiye’deki başkanlık sistemini ‘açıkça otokratik’ bir yönetim olarak tanımladı.

Türkiye’de gazeteciler, politikacılar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere 50 binden fazla Türk vatandaşının tutuklandığına dikkati çeken Piri, hukuk devletinin içimin boşaltıldığını ve demokratik denetim eksikliği bulunduğu”nu öne sürdü.

Piri, gazeteciler, politikacılar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere 50 binden fazla Türk vatandaşının tutuklandığına dikkati çekti.

Avrupa Parlamentosu’nun aksine, AB üyesi ülkeler, Türkiye ile müzakerelerin resmen askıya alınmasına sıcak bakmıyor.