Ankara’da kadın eylemciyi taciz eden polisin ‘basit cinsel saldırı’dan hapsi istendi

TAYAD'ın Ankara Sakarya Caddesi'nde yaptığı eyleme destek veren bir üniversite öğrencisi kadın polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel tacize uğradığı görüntüler kameralara yansımıştı.

Ankara’da kadın eylemciyi taciz eden polisin ‘basit cinsel saldırı’dan hapsi istendi

Ankara’da eyleme katılan bir kadını gözaltı sırasında taciz eden polis için ‘basit cinsel saldırı’ suçundan hapis cezası istendi.

Ankara’da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından tutuklu avukatların serbest bırakılması talebiyle 16 Şubat günü Ankara Sakarya Caddesi’nde yapılan eyleme katılan Merve D.’yi gözaltına alırken taciz eden polis memuru Sezgin S. hakkında, ‘basit cinsel saldırı’ suçu uygun görüldü. Tacizci polis hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

TAYAD’ın Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme destek veren bir üniversite öğrencisi kadın polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel tacize uğradığı görüntüler kameralara yansımıştı.

Olay, şubat ayında, Sakarya Caddesi’nde meydana geldi. Cezaevinde bulunun bir grup avukatın başlattığı açlık grevine destek olmak için toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Ankara’da Sakarya Caddesi’nde, eyleme katılan üniversite öğrencisi Merve D., polis memuru Sezgin S. tarafından gözaltına alındı. Öğrencinin o sırada bir polisin cinsel tacizine uğradığı anlar kameralara yansıdı. Merve D. ve Ankara Barosu, polis memuru hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan polis Sezgin S., “İzinsiz gösteri yapılıyordu. Birkaç kez dağılmaları yönünde uyarılan grup dağılmayınca amirimizin talimatıyla gözaltı işlemine başladık. Müştekiyi omuzundan tutarak, birkaç kez araca bindirmeye çalıştım; ancak diz kapağını kaportaya koyarak, direndi. Ben de kendisini pantolonundan tutarak, araca bindirmek istedim. Sonuçta araca bindirdim. Elimin müştekinin kalça kısmına geldiğini, sonradan görüntüleri izleyince fark ettim. O sırada işimi yapmaya çalışıyordum. Kesinlikle cinsel taciz kastım olamaz” şeklinde konuştu.

Müşteki Merve D. ise gözaltı sırasında polis memurunun, kendisini normal şekilde tutmadığını ve cinsel saldırıya uğradığını o anda hissettiğini söyledi.

‘BASİT CİNSEL SALDIRI’ SUÇU

Soruşturmayı yürüten savcı ise alınan ifadeler ve olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu şüpheli hakkında dava açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu belirtti. Soruşturma sonunda polis Sezgin S. hakkında, ‘basit cinsel saldırı’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Ankara 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, olaydaki kast unsurunun savcılık tarafından değerlendirilemeyeceği, bunun mahkemece değerlendirilmesi gerektiğini belirtildi. Savcılık, olay yerindeki diğer polis memurları hakkında ‘işkence’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlamaları yönünden ise kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar