Ankara'da HDP Kadın Meclisi'nin 'kayyım' eylemine polis saldırısı: 8 gözaltı

HDP Ankara Kadın Meclisi’nin “Eş başkanlık mor çizgimizdir” sloganıyla gerçekleştirmek istediği eyleme polis saldırdı, 8 kadın gözaltına alındı.

Ankara'da HDP Kadın Meclisi'nin 'kayyım' eylemine polis saldırısı: 8 gözaltı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisleri, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine 19 Ağustos’ta atanan kayyımlara karşı “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” sloganıyla 5 ilde eş zamanlı olarak eylem gerçekleştirdi.

Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre, HDP Ankara İl Kadın Meclisi de bu kapsamda belediyelere atanan kayyımlara ve kadın katliamlarına dikkat çekmek amacıyla HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın katılımıyla Tunalı Hilmi Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi.

MİLLETVEKİLİ BEŞTAŞ VE İL EŞBAŞKANI BAYRAMOĞLU’NA DARP

Yürüyüş öncesi Kuğulu Park’ta bir araya gelen kadınların etrafını çevik kuvvet sardı ve eylem başlamadan müdahale gerçekleşti. Polisin müdahalesi sonucu 10’a yakın kadın gözaltına alındı. Gözaltı sırasında “Eş başkanlık mor çizgimizdir” pankartını yırtan polisler, Beştaş ve HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu’nu da darp etti. Bu sırada çevik kuvvet amirinin, Bayramoğlu’na “Aklını alırım” demesi dikkat çekti.

Polisin müdahalesine tepki gösteren Beştaş ise, “Faşizm uyguluyorsunuz. Sokak ortasında işkence ediyorsunuz. Vatan Partisi gelip eylem yapıyor. İktidar partisinin desteklemediği hiçbir eylem yapılamıyor. AKP organize edecek eylemleri, sivil toplumu da o yaratacak. Hem iktidar hem muhalefet olacak. Ankara’nın göbeğinde kadın haklarına dair basın açıklaması yaptırılmıyor. Korkuyorlar kadınlardan, en büyük korkuları kadınlar. Ama kadınlar onların iktidarını alaşağı edecek görecekler” ifadelerini kullandı.

Eylemde gözaltına alınan bazı kadınların isimleri ise şöyle:

Zeyno Bayramoğlu, Aslı Bayramoğlu, Bedriye Irmak, Emine Kaya, Betül Koca, Aslı Viyan Saraç, Birsen Kaya, Sibel Polat.