Ankara'da akaryakıt yüklü tren raydan çıktı: 2 makinist gözaltına alındı

Birbiri ardında gelen tren kazalarına bu sabah bir yenisi daha eklendi. Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) 13 Aralık'ta kılavuz lokomotife çarpıp, vagonlarının devrilmesi sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği, 84 kişinin de yaralandığı facianın ardından bu sabahta Sincan ilçesinde akaryakıt taşıyan tren raydan çıktı. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Olayla ilgili 2 makinist gözaltına alındı.

Ankara'da akaryakıt yüklü tren raydan çıktı: 2 makinist gözaltına alındı

Ankara-Sincan tren hattının Çağlayan Alt Geçidi mevkisinde akaryakıt yüklü tanker vagonları taşıyan tren, henüz belirlenemeyen bir nedenle raydan çıktı. Olay sonrası bölgeye itfaiye ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri sevk edildi.Kısa sürede bölgeye ulaşan ekipler, tren ile 4 tanker vagonun raydan çıktığını belirledi.

TCDD ekipleri, olay sonrası hafif yan yatan tren ve vagonların devrilmemesi için önlem aldı.Kaza nedeniyle demiryolu hattı ulaşıma kapanırken hattın ulaşıma açılması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

ÖNCE AKARYAKIT TAHLİYE EDİLECEK

Ankara’nın Sincan ilçesinde yük treninin lokomotifi ve akaryakıt taşıyan 4 vagonun raydan çıktığı bölgede, polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Hattan geçen trenlerin geçişleri ise kontrollü olarak sağlanıyor.

Yetkililer, önce yakıt tanklarının içerisindeki akaryakıtın tahliye edileceği, ardından da vagonların kaldırılacağını belirtti. Yakıtın tahliyesi için bölgeye tankerlerin gelmesinin beklendiği bildirildi.

İKİ MAKİNİST GÖZALTINA ALINDI

AFAD ekipleri güvenlik önlemlerini alırken, ifadesi alınmak üzere emniyete götürülen 2 makinistin sorgularının ardından gözaltına alındığı öğrenildi. (DHA)

AA