Ankara’da 624 bin evin suyu faturalar ödenemediğinden kesildi

Ankara’da 624 bin hanede faturalar ödenemediğinden sular kesildi.

Ankara’da 624 bin evin suyu faturalar ödenemediğinden kesildi

Ankara’da 624 bin hanede faturalar ödenemediğinden sular kesildi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara’da borcundan dolayı suyu kesilen abone sayısını açıkladı. Hakverdi’nin bilgi edinme kanunu kapsamında yönelttiği sorulara ASKİ’nin 21 Nisan tarihinde yazılı olarak verdiği yanıta göre, Ankaralılar su faturalarını ödeyemediğinden suları kesildi, üstelik yeniden açtırma için de servet döktü.

Hakverdi’ye ASKİ’den gelen yanıta göre; son 5 yılda Ankara’da 624 bin 57 abonenin faturalarını ödeyemedikleri için suyunun kapatıldığı ve suyunu tekrar açtırmak isteyen abonelere 20 milyon 166 bin 801 TL açma kapama bedeli yansıtıldığı ortaya çıktı.

70 bin 692 abone yasal takipte

Hakverdi’ye gelen yazılı cevapta sadece borcunu ödeyemediği için suyu kesilen abone sayısının yanı sıra son 5 yılda 70 bin 692 abonenin de yasal takibe alındığı bilgisi yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hakverdi, “İnsanlarımız en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyor. Vatandaş can derdinde iken iktidarın koltuk derdinde olduğunu üzülerek görmekteyiz. Bu acı tablonun sorumlusu iktidardır” ifadelerini kullandı.