Aman dikkat: Erdoğan siyasette 'kucaklayıcı' tarzı benimsemeye başlamış

Yandaş yazar Abdulkadir Selvi'ye göre Erdoğan son dönemde siyasette "kucaklayıcı" tarz izlemeye başladı

Aman dikkat: Erdoğan siyasette 'kucaklayıcı' tarzı benimsemeye başlamış

AKP’ye yakınlığıyla ilgilenen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “siyasette izlediği kutuplaştırıcı tarzın yerini kucaklayıcı tarza bırakmaya başladığını” öne sürdü.

Selvi’ye göre geçtiğimiz hafta Saray’da CHP’li belediye başkanlarının da dahil olduğu toplantı, bu “değişikliğin” başlangıcı olarak görülmeli. Yandaş yazar, bu görüşüne destek olarak bir CHP’li belediye başkanının toplantıyla ilgili “Bakanlar Kurulu üyelerini karşımıza dizdi. Başkanların ne sorunu varsa not alacaksınız, çözeceksiniz dedi. Başka ne bekleriz” demesini örnek gösterdi.

Selvi, “Kabineden önce Erdoğan’ın siyaset tarzı değişiyor” başlıklı yazısında Erdoğan’ın tavrındaki değişikliğin yeni seçim sistemi olduğunu söyledi.

Selvi’nin yazısından bazı bölümler şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset yapma tarzı değişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha çok kutuplaştırıcı tarzı benimserdi. En fazla oyu alanın seçim kazandığı parlamenter sistemde seçim kazanmaya yetiyordu. Ancak ittifak sisteminin getirildiği başkanlık sisteminde kutuplaştırıcı değil, kucaklayıcı sistem ön plana çıktı. Yeni sistemin özü yüzde 50 artı 1’e dayanıyor. Bir oy altın hisse değerinde. Yerel seçimlerde muhalefet, ittifak sistemiyle İstanbul ve Ankara’da belediye başkanlıklarını AK Parti’nin elinden aldı.

Erdoğan’ın bu konuda bir tercih yaptığı anlaşılıyor. Küçük küçük işaretler var. Henüz Erdoğan’ın yeni dönemdeki yaklaşımı diyemiyorum. Çünkü küçük belirtiler, yeni siyaset tarzını izah etmeye yetmiyor. O yüzden bir süre daha izlemek gerekiyor.”

***

“CHP’li belediye başkanlarıyla yapılan toplantı bunun başlangıcıydı. CHP’li bir belediye başkanı, “Bakanlar Kurulu üyelerini karşımıza dizdi. Başkanların ne sorunu varsa not alacaksınız, çözeceksiniz dedi. Başka ne bekleriz” demişti. Erdoğan’ın iktidar, muhalefet ayrımı yapmadan tüm belediye başkanlarını davet etmesi kamuoyu tarafından da olumlu karşılandı. Erdoğan bir adım daha attı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya geldi. Karamollaoğlu “Ucu açık bir görüşmeydi. İki saat konuştuk. Üç saat de sürebilirdi” dedi. Erdoğan’ın daha önceki görüşmelerinden farklı bulduğunu söyledi. 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile sohbeti de bu zincire eklemek gerekiyor.”

CUMARTESİ ANNELERİ’Nİ SARAYA MI DAVET EDECEK?

Hürriyet yazarı ayrıca köşesinde “Kucaklaşma siyasetinin yeni bir parçası olarak Diyarbakır anneleri ile cumartesi anneleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya getirilir mi? Kucaklayıcı siyasetin harcı anaların yüreği olabilir” önerisinde bulundu.