Altın Portakal'ın ilk filmi 'Bina' oldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 'ulusal kategori'de gösterilen ilk filmi, yönetmenliğini Orçun Behram'ın yaptığı 'Bina' oldu.

Altın Portakal'ın ilk filmi 'Bina' oldu

Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 56’ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Festivali’nin ‘ulusal kategori’de gösterimi yapılan ilk filmi, Türkiye’de ilk kez gösterilen, Orçun Behram’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Bina’ oldu. Gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide film ekibi, sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Yönetmen Behram, filmin karamsar olduğunu belirterek, evrensel eleştiriyi filmiyle aktardığını söyledi. Behram, “İnsan ve medya ilişkisi üzerine kurulu bir film. Toplumların geri dönüşümü olmayan bir noktaya gittiğini düşünüyorum. Medyanın yarattığı gerçekliği işledim. Film bu yüzden pesimistik. Filmi çekmekteki amacım medyanın gerçekliği ve yine medyanın hiper gerçeklik yerini almasını ele almaktı” dedi.

ORÇUN BEHRAM KİMDİR?

1987 Doğumlu yönetmen, 2006 yılında, Prag’da bulunan FAMU Uluslararası programında bir senelik görüntü yönetmenliği eğitimini tamamladı. 2011 yılında Columbia College Chicago Üniversitesi sinema bölümünden mezun oldu. Dört kısa film ve iki belgesel filmi bulunan yönetmen, aynı zamanda da aktif olarak fotoğrafçılıkla uğraşmakta ve 2012 yılında kurulan GizliKapı Prodüksiyon&Film şirketinin yönetiminde yer almaktadır.