Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan'la anlaşırsak bana hakaret etmeye devam edebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Erdoğan'ın füzelerle değil, sözlerle vurmasını tercih ederim. Eğer bu konuda anlaşabilirsek, kendisi bana hakaret etmeye devam edebilir" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan'la anlaşırsak bana hakaret etmeye devam edebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Alman Dışişleri Bakanı çıkmış, haddini bilmez bir adam, ‘Türkiye’ye silah satmayacağız’ diyor. Aman yandık!” sözlerine yanıt verdi.

Maas, kendisine “Ben kaybetmem siz kaybedersiniz. Sen siyaseti de bilmiyorsun, siyaset acemisisin. Siyaseti bilsen böyle konuşmazsın. Sen satmadın da ne olacak yani, biz bittik mi?” diyen Erdoğan hakkında “Sonuçta Erdoğan’ın füzelerle değil, sözlerle vurmasını tercih ederim” dedi. Alman bakan, “Eğer bu konuda anlaşabilirsek, kendisi bana hakaret etmeye devam edebilir” diye konuştu.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Alman televizyon kanalı ZDF’in Pazar akşamı yayınlanan “Berlin direkt” adlı programına katılan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin Suriye’deki harekatına yönelik eleştirilerini de sürdürdü. “Kürt birliklerine ya da Kürt milislerine saldırının devletler hukuku açısından meşru ya da meşruiyete uygun olduğuna inanmıyorum” diyen Maas, “Bu tür bir işgalin devletler hukukunda bir dayanağı yoksa, söz konusu işgal o zaman devletler hukukuyla da uyumlu değildir” ifadelerini kullandı.

“ASKERİ OPERASYON SONA ERDİRİLMELİ”

Askeri operasyonun sona erdirilmesini talep eden Maas, Türkiye ile ABD arasında sağlanan uzlaşmaya işaret ederek “Ateşkesin sadece beş gün değil, daha uzun sürmesi ve işgalin sona ermesi için ellerinden geleni yapacaklarını” ifade etti.

Maas, Suriyeli mültecilerin kendi istekleri dışında oluşturulmaya çalışılan güvenli bölgeye götürülmeleri konusunda Türkiye ile diyaloğun gerekli olduğunu söyledi. “Bizim anlayışımıza göre meşru ve yasal olmayan şeylere para ödemeyeceğiz” diyen Maas, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasının hâlâ önemli rol oynadığını da kaydetti.

Alman bakan, Avrupa Birliği içinde Türkiye’ye karşı yeni önlemler alınacağını ise tahmin etmediğini dile getirdi. Maas, “Ancak başka önlemleri, bunlar ekonomik yaptırımlar da olabilir, açık tuttuğumuzu açıkça söyledik. Bu nedenle şimdi ateşkesten sonra neler olacağını ve Türkiye’nin bundan sonra nasıl bir tutum sergileyeceğini bekliyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’YE HERMES KREDİLERİ SINIRLANDIRILABİLİR”

Maas, Alman hükümetinin Alman şirketlerinin yurt dışındaki ticari faaliyetleri için sağladığı Hermes kredilerinin sınırlandırılmasının düşünülebileceğini belirterek 2017 yılında da böyle bir önlemin uygulandığını hatırlattı. Almanya’nın Avrupalı ortaklarıyla birlikte hareket etmesinin önemli olduğunu söyleyen Maas, Avrupa içinde tek sesle konuşmalarının gerektiğini ifade etti.