Alman askeri Türkiye'de gözaltına alındı

Almanya Ordusu’nda görevli asker, İstanbul’da görevde olmadığı sırada gözaltına alındı.

Alman askeri Türkiye'de gözaltına alındı

Almanya Ordusu’nda görevli bir askerin, İstanbul’da iken görevde olmadığı sırada gözaltına alındığı, daha sonra ‘yurtdışına çıkış yasağı’ getirilerek serbest bırakıldığı bildirildi.

Almanya Ordu Sözcüsü askerin birkaç gün önce İstanbul’da görevde olmadığı bir sırada gözaltına alındığını söyledi. Adı açıklanmayan askerin gözaltına alınma gerekçesini belirtmeyen ordu sözcüsü, gözaltının şahsın askerlik faaliyetleriyle ilgili olmadığını söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre, askerin Hessen eyaletine bağlı Stadtallendorf kentinde konuşlu bulunan Süratli Kuvvetler Tümeni bünyesinde görevli olduğu açıklandı. Söz konusu tümende, yaklaşık dokuz bin 500 askerin bulunduğu ve Alman vatandaşlarının tahliyesi, düzensiz güçlere karşı mücadele, süratli başlangıç ve bitiriş operasyonları, özel operasyonlar gibi görevler üstlendiği bildirildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı da durumundan haberdar olduğunu ve Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun gözaltındaki Alman askeriyle irtibat halinde olduğunu açıkladı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Hessenschau televizyon programının internet sitesinde yer alan haberde ise gözaltına alınan askerin adli kontrol şartı getirilerek serbest bırakıldığı belirtildi. Haberde yurtdışı çıkış yasağı getirilen askerin İstanbul’da karakola imza vermek zorunda olduğu belirtildi.