AKP'nin tepesindeki isim, Erdoğan'ın isteğiyle istifa ettiğini duyurdu

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

AKP'nin tepesindeki isim, Erdoğan'ın isteğiyle istifa ettiğini duyurdu

AKP’nin en yetkili organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Yeneroğlu, istifasını Erdoğan’ın istediğini, bu isteğin de kendisine genel sekreter aracılığıyla iletildiğini belirtti.

AKP’nin özellikle insan hakları konusundaki politikalarına yönelik üstü kapalı eleştirileriyle sık sık gündeme gelen Yeneroğlu, TBMM’de yaptığı basın toplantısı ile istifasını duyurdu.

Yeneroğlu, basın açıklamasında özetle şunları söyledi:

-Doğru bildiğim her şeyi kamuoyuyla paylaştım. Siyasete 7 Haziran 2015 seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine girdim. Hiçbir mücadele yapmadım siyasete girerken.

-Geldiğim nokta itibarıyla 2-3 yıldan beri partimin politikaları noktasında birçok huzursuzluk yaşadığımı, insan hakları ihlalleri noktasında, demokratik kurumların zarar görmesi gibi rahatsızlık yaşadığım birçok konuda görüşümü kamuoyuyla paylaştım. “Hesap yapıyor” gibi yaklaşımlarla karşı karşıya kaldım. Ama bu benim çizgimi bozmadı. Zorlanmadığım konular olmadı değil. Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde karşı karşıya kaldığımız sıkıntılı dönemler oldu.

-Sayın Cumhurbaşkanımız takdir buyurdular 18 Ağustos seçimleri sonrasında MKYK üyeliğine layık gördüler. O süreçte de Türkiye’nin önünde olan ve itibarını zedeleyen insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması noktasında kamuoyuyla eleştirilerimi paylaştım. Son iki MKYK toplantımıza bu rahatsızlıklarımın artık karşılık bulmadığı, düzelebileceğine dair bir ümit taşımadığım için katılmadım. 28 Ekim tarihinde MKYK’dan istifa ettim. Geçen günler içerisinde arkadaşlarımla değerlendirmeler yaptım, partimizin genel sekreteri merkeze davet ettiler. Bir görüşme yaptım ve bu görüşmede de düşüncelerimi paylaştım.

-İnşallah önümüzdeki günlerde dostlarla, ailemle istişare edeceğim. Milletvekilliğinden istifa sürecini de buna göre belirleyeceğim. AK Parti’de büyük bir çoğunluğun benim gibi düşündüğünü biliyorum.

-Cumhurbaşkanımızın benim partiden istifa etmem gerektiği konusunda görüş bildirdiğini belirtti.”