AKP'nin 'miting sürprizi' sızdı: Erdoğan o kadınla şov yapacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında fotoğrafını gösterdiği kişi olduğu öne sürülen "çöpten yiyecek toplayan kadın"ın bugün Eskişehir'de AKP mitinginde kürsüye çıkarılacağı belirtiliyor.

AKP'nin'miting sürprizi' sızdı: Erdoğan o kadınla şov yapacak

AKP’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün yerel seçim öncesi miting yapacağı Eskişehir’de kürsüye, “çöpten yiyecek toplayan kadın” olarak fotoğrafı medyaya yansıyan kişi olduğu iddia edilen kadını çıkaracağı belirtiliyor.

Eskişehir Merkez Odunpazarı ilçesi Emek Mahallesi Ertaş Caddesi’nde yaşayan dört çocuk annesi 54 yaşındaki Aysun Demir’in sözkonusu fotoğrafı kişi olduğu öne sürülmüştü. Demir de yaptığı açıklamada, “çöp konteynerinden sokak hayvanları için yiyecek topladığını” söylemiş ve fotoğrafını partisinin grup toplantısında ekonomik krizle ilgili konuşurken gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Keşke bana gelip ‘Aç mısın?’ diye sorsaydı. Ben aç değilim, maddi durumum gayet iyi. Benim dört katlı evim var. Allah şükür ki kimseye ihtiyacım yok. Kılıçdaroğlu’na karşı hakkımı sonuna kadar arayacağım. Kılıçdaroğlu beni ihtiyaç sahibi gibi göstermeye utanmadı mı?” demişti.

Kılıçdaroğlu ise geçtiğimiz hafta Star TV’de çıktığı canlı yayın programında konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, “O kadın, o kadın değil. O toplayan kadın gerçekten yoksul bir kadın. O kadını çıkarıp buldular, ‘Ben topladım’ diye. Bir sefer senin yüzün görünmüyor. Yüzü görünse, göstermezdim. Kaldı ki çöpten yiyecek toplayan, naylon toplayan, yiyecek toplayan yüz binlerce kişi var.” ifadelerini kullanmıştı.

Fotoğraftaki kadının esasında kim olduğunun yanıtı, ülkenin bir çok ilinde çöplerden veya pazarlardan yiyecek ve çürük sebze/meyve toplandığı gerçeğini değiştirmeyecek. Ancak anlaşılan o ki AKP Eskişehir’deki mitingde, sembolik bir durum haline gelmiş olması nedeniyle “fotoğraftaki kadın” şovu yaparak  ülkede açlık ve yoksulluk gibi bir sorun olmadığı mesajını vermek isteyecek.

Konuyla ilgili “sürpriz”in bilgisini ise Eskişehir’de yerel Anadolu Gazetesi’nin yazarı Kerem Akyıl köşesinde paylaştı. Akyıl, olayla ilgili olarak hem nalına hem mıhına vurma kaygısıyla “Türkiye’de fakirlik var ancak, kimsenin açlıktan dolayı çöpleri filan karıştırdığı da yok; bu kez de CHP’li dostlarımız kusuruma bakmasın…” derken, “4 katlı apartmanı mı, yoksa dört daireli bir apatmanı mı olan bir kişinin de kedileri beslemek için çöp karıştırdığına da kimse beni inandıramaz.” ifadelerini kullandı.

Akyıl, yazısında sözkonusu kadının kürsüye çıkarılacağını da “Ben AK Partililerin yerinde olsam, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte ‘O kadın’ı da kürsüye çıkartır, ‘Ce Ha Pe’ zihniyetinin nasıl yalancı filan olduğunu vurgulamaya çalışırdım. Aldığım duyumlar böyle bir sürprize hazır olmamız yönünde…” ifadeleriyle yazdı.

Akyıl’ın “‘O kadın’ kürsüye çıkacak mı?” başlıklı yazısında o bölüm şöyle:

“Türkiye genelindeki seçimlerde Eskişehir her zamankinden daha çok konuşuldu. Mesela ‘Çöpten yemek toplayan kadın’ fotoğrafı seçimlere damga vurdu. Daha sonra 4 katlı apatmanı olduğunu belirten bir kadın çıkıp, fotoğraftakinin kendisi olduğunu, kedilere yemek vermek için çöpleri karıştırdığını, Kemal Kılıçdaroğlu’na dava açacağını belirtti. Ben AK Partililerin yerinde olsam, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte ‘O kadın’ı da kürsüye çıkartır, ‘Ce Ha Pe’ zihniyetinin nasıl yalancı filan olduğunu vurgulamaya çalışırdım. Aldığım duyumlar böyle bir sürprize hazır olmamız yönünde… Türkiye’de “Vatandaş aç” sözü çok kullanılıyor. Eğer açlık kelimesi anlamı genişletilerek ve ‘fakirlik’ olarak kullanılıyorsa, buna bir itirazım olmaz. Çünkü Türkiye’de fakirlik diz boyu olmuş; kimse kusuruma bakmasın. Fakat CHP’li dostlarımız ‘Açlık’ kelimesini, tam da kelime anlamında kullanıyorsa, buna da inanmam. Türkiye’de fakirlik var ancak, kimsenin açlıktan dolayı çöpleri filan karıştırdığı da yok; bu kez de CHP’li dostlarımız kusuruma bakmasın… Öte yandan 4 katlı apartmanı mı, yoksa dört daireli bir apatmanı mı olan bir kişinin de kedileri beslemek için çöp karıştırdığına da kimse beni inandıramaz. Yine kusuruma bakmasınlar tabii. Saçma sapan yalanları, saçma sapan yalanlarla destekleyip, rakip partilerin saçma sapan yalanlarını ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Muhalefetimiz de, iktidarımız da saçmalıyor. Elbette onlar da kusuruma bakmasınlar. Eskiden bir partinin Genel Başkanı kürsüye çıktığı zaman, önemli açıklamalarda bulunması beklenirdi. Şimdi “Bay Kemaallll” diye bağırarak ve kaç tane sokak kedisinin beslenmesi için, ne kadar yemeğe ihtiyaç duyulduğunu anlatacaklar. Durum tam olarak budur; kusuruma bakmasınlar… Her neyse… Yazıyı anlamsız yere uzattığımın farkındayım; artık siz de kusuruma bakmayın. Fakat Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızın da kürsüde yalnız olmamasına hazırlıklı olun. AK Partililerin sürprizini mi kaçırdım? Onlar da kusura bakmasınlar.”