AKP’nin kurucularından Ünsal: Seçimlerde şaibe iddiasını öne sürenler ‘Hükümet ya da İçişleri Bakanı istifa’ da demeli

AKP'nin kurucu üyelerinden Fatma Bostan Ünsal, "seçimlerde ‘şaibe’ ve ‘murdar’ iddiasını öne sürenlerin bir sonraki cümlesi 'Hükümet ya da İçişleri Bakanı istifa etmeli' olmalı" diye konuştu.

AKP’nin kurucularından Ünsal: Seçimlerde şaibe iddiasını öne sürenler ‘Hükümet ya da İçişleri Bakanı istifa’ da demeli

AKP’nin kurucu üyelerinden Fatma Bostan Ünsal, “seçimlerde ‘şaibe’ ve ‘murdar’ iddiasını öne sürenlerin bir sonraki cümlesi ‘Hükümet ya da İçişleri Bakanı istifa etmeli’ olmalı” açıklamasını yaptı.

Ünsal, seçim sonuçlarını ve AKP’deki değişimi T24’ten Hakan Aksay’a değerlendirdi. Ünsal, AKP’deki değişimle ilgili olarak, partinin çok erken iktidar olduğunu, birçok konunun doğru tartışılamadığını ve hazmedilemediğini, ayrıca denge mekanizmalarının da işletilemediğini ifade etti.

Zamanla partide ve devlette denge mekanizmalarının eridiğini vurgu yapan Ünsal “özgürlüklerin daha fazla genişletilmesi gerekirken şimdi KHK’lıların ve yakınlarının seçmen bile olamayacağı gibi bir hukuksuzluğun savunulması aşamasına gelindi” değerlendirmesini paylaştı.

Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin yeni bir parti kuracakları yönündeki iddiaları, “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye değerlendiren Ünsal, “Ben de birkaç yakın arkadaşla irtibat halindeyim; onların eğilimleri de bu. Olacak diye düşünüyorum. Böyle bir sıkıntı var, böyle bir ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

‘Kürtlerle çözüm süreci gündeme gelebilir’

Ünsal, Erdoğan’ın tekrar AKP’nin kurucu ilkelerine dönme ve özgürlükleri genişletme çizgisine girmesi halinde Kürtlerle çözüm sürecinin de gündeme gelebileceğini savundu.

Şu anda cezaevlerinde 5 bin kişinin açlık grevinde olduğunu, 6 intihar yaşandığını hatırlatan Ünsal,  mahkumların kendi avukatları ve akrabalarıyla görüşme hakkı olduğunu, Türkiye’nin kendi iç hukukunu uygulanması için hayatlarından vazgeçen insanlar bulunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

” Bu konu bile barış süreci için başlangıç olabilir. Taraflar bu küçük adım için masaya oturabilir. MHP ile yapılan ittifak dolayısıyla bu konularda çok çekingen davranıldı. Artık seçim olmadığına göre bu adım tansiyonu düşürecektir.”