AKP'nin Kızılcahamam kampından satır başları

Milletvekillerini de uyaran Erdoğan, “Puro içenlerinizi de biliyorum. Puroya da ağır vergiler getireceğiz” diye konuştu.

AKP'nin Kızılcahamam kampından satır başları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde toplanan ‘istişare’ toplantısından kulisler sızmaya başladı.

AKP’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği kampın son gününde, vekillerin ardı ardına gelen zamlar konusunda şikayette bulundukları öğrenildi. İddiaya göre vekiller, vatandaşlardan zamlarla ilgili gelen tepkilerine yanıt veremedikleri için isyan ettiler. Kampta bir diğer şikayet konusu da Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu.

ZAMLARDAN ŞİKAYETÇİLER

Vekiller kampın son gününde, enflasyonun düştüğünün açıklanmasına rağmen sürekli yeni zamlar geldiğini belirterek “Bu zamları vatandaşa anlatamıyoruz” eleştirisini yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarından yakınan bir milletvekili ise, “Organizasyonlarda bizi itip kakıyorlar. Milletvekiline bunu yapan vatandaşa daha kötü davranıyordur” diyerek şikayetini dile getirdi.

Kampta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül milletvekillerine sunum yaparken; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yeni sistemin bir yılını değerlendirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal, sunumunda partinin mevcut söylemi ile artık 40 yaş üstü seçmene hitap eder hale geldiğini, yeni dönemde genç seçmeni partiye çekmeye dönük çalışmalara odaklanılması gerektiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Kuzey Irak ile ilişkilerin düzeldiğini, sınır kapılarının açılacağı bilgisini paylaştı. Çavuşoğlu, Erbil’deki konsolosluk personelini öldüren kişilerin yakalandığını, Türkiye’ye verilmesini istediklerini anlattı.

KÜLLİYE DE KÜLLİYE

Yeni sistemin bir yılını değerlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sistemde hiçbir sorunun olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasına atıf yaparak bürokrasinin topu Cumhurbaşkanlığı’na atmasından yakındı. Oktay, “Külliye de külliye, külliye onu yapar bunu yapar. Oysa külliyenin hiç haberi yok. Herkes kendine çekidüzen versin. Artık herkesi takip edeceğiz bunları önlemek için” diye konuştu.

Oktay’ın sunumunun ardından söz alan milletvekilleri, bakanlara ulaşamadıklarından yakınarak “Bazen muhalefet milletvekilleri yakınıyor, ama biz de yakınıyoruz. Arıyoruz, telefonlara çıkmıyorlar” görüşünü dile getirdi. Bir katılımcı da başından geçen bir olayı anlatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarını şikâyet etti. Aynı vekil, “İtip kalıyorlar. Milletvekillerine böyle davranıyorlarsa vatandaşa daha kötü davranıyorlardır. Organizasyonlarda görüyoruz. Çok kötü görüntüler oluşuyor. Bunların düzeltilmesi lazım” dedi. Sistem tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda bir milletvekili, “Cumhurbaşkanımız çok çalışıyor, ancak bakanlıklar 5’te kapanıyor” diye konuştu.

Kampta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi ile ilgili sunum yaptı. Albayrak’ın ekonomide olumlu gelişmeler olduğunu anlatması üzerine, milletvekillerinden eleştiri geldi. Bir milletvekili, “Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladığınız gün elektriğe zam geldi” dedi. Albayrak ise YEP’in açıklandığı gün zam yapılmasının yanlış olduğunu kaydetti. Bir vergi paketi hazırladığını açıklayan Albayrak, “Çok kazanandan çok alacağız” dedi. Albayrak’ın bu sözleri vekiller arasında servet vergisi getirileceği şeklinde yorumlandı. Milletvekilleri, Erdoğan’ın katıldığı toplantıda ise “Enflasyon düştü deniyor. Ama sürekli zam geliyor. Zamları vatandaşa anlatamıyoruz” dedi. Erdoğan bunun üzerine “Sayın Bakan yanıtlasın” diyerek Albayrak’a söz verdi. Albayrak, ekonomideki dengeleme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Parti yöneticilerinin sunumunda, TBMM Genel Kurulu’nun çalışmalarıyla ilgili milletvekillerine uyarı geldi. İktidar sıralarının boş kaldığı, bunun da hoş bir görüntü olmadığı belirtilerek vekillerden devam konusunda daha dikkatli olmaları istendi.

PURO İÇENLERİ BİLİYORUZ

Sigara ile mücadele konusunda çalışmalara değinen Erdoğan, özel arabalarda sigara kullananlara yönelik denetimlere vurgu yaptı. Milletvekillerini de uyaran Erdoğan, “Puro içenlerinizi de biliyorum. Puroya da ağır vergiler getireceğiz” diye konuştu.

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile Bakanlığı’ndan çok kadın bakanlığına dönüştürüldü. Erkek ve çocuklar ihmal edildi” demesi üzerine Erdoğan, “Ayrıca bir kadın bakanlığı kurmamız gerekecek” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri vekiller tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın birbirinden ayrılacağı şeklinde yorumlandı. Erdoğan, “Uzman doktorların maaşı düşük. Performansa dayalı aldığı ücretler ile döner sermayeden aldıkları paylar farklılık arz ediyor. Bu da çalışma barışını bozuyor” denmesi üzerine, bu sorunun çözülmesi için bir çalışma yapıldığını söyledi.