AKP'li Yavuz soruşturma haberiyle birlikte ortaya çıktı: 'İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu!'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, sandık başkanları ve üyelerine soruşturma başlatıldığı sırada basın açıklaması yaptı. Yavuz, "İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu" dedi.

AKP'li Yavuz soruşturma haberiyle birlikte ortaya çıktı: 'İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu!'

AKP’nin seçim işlerinden sorumu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, uzun bir süre sonra yeniden kameraların karşısına çıkıp İstanbul seçimleriyle ilgili “usulsüzlükler”i anlattı.

Seçimlerden kısa süre önce “Dünyada seçim güvenliği işini en iyi yapan belki de biziz” diyen AKP’li Yavuz, “İki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük birtakım iş ve işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz.” dedi.

“İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu.” diyen Yavuz, “Neden bunu söylüyorum? 29 bin oy 13 bine indiyse ki, şimdi kısıtlı, cezaevinde bulunanların oy kullandığını da gördük. farkın azaldığını söylüyor. İstanbul’da bir şey olmadığını hiç kimsenin iddia etmesi mümkün değildir. CHP lehine bir şeyler olduğunu ifade edebiliriz. Usulsüzlükleri CHP koordine etti demedik. Ama birileri yaptı, bu CHP’nin işine yarasın diye yapıldı dedik. Ve CHP’ye de hep seslendik. Sesinizi çıkartmazsanız, sesinizi çıkarmamanız bir yana; örtmeye çalışırsanız bu gelecekte sizi de vurur. Bu doğru değil. Türkiye’nin ikinci partisine bu yakışmaz, gelin bu süreci arındıralım diye seslendik.” ifadelerini kullandı.

“YSK KARARINI BEKLEMEYE GEÇECEĞİZ”

Yavuz açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Bütün bunları anlatırken de dedik ki, bir şeyler oldu doğru ve bu bir şeyler sandık başında oldu. Sandık başı organizasyonuyla oldu dedik. Benim size açıklayacağım bir takım bilgiler ve belgeler var bugün. Ondan sonra da biz süreci kapatacağız ve YSK kararını beklemeye geçeceğiz.

İki yıl öncesinden başlayarak, tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük bir takım iş ve işlemlerin olduğunu görüyoruz. Bakınız, YSK’nın bir kararı var. 1999 yılında verdiği karar şöyle. Seçim hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için sandık kurulu başkan ve üyelerinin tarafsız kişilerden oluşması gerekmektedir. İleride partilerce yapılacak itirazlar üzerine, bu bölgelerdeki seçimlerin iptaline sebebine sebebiyet vereceğinden… diye karar veriyor. Biz ne diyoruz? Sandığın başında gerçekten çok ağır kusurlar var, hatta kasıtlar var dedik.

Bir tane ilçe seçim kurulu başkanı kararı var elimde. Bankalara yazı yazıyor. Diyor ki, ben her birinizden sandık başına, sandık kurulu üyesi olarak kişi alabilirim diyor. Bunu 19,01,2019’da diyor. Peki böyle bir madde var mı? Yok. Bu madde 2017’de mülga edilmiş, yok. Peki bu madde olsaydı bu anlama mı geliyordu? Yok, o da yok. O zaman sormak gerekir, ilçe seçim kurulu başkanları yasa yapma yetkisine sahip midir?”

“ÇOK FARKLI TÜRDEN KİŞİLERE SUÇ DUYURULARI OLACAK”

AKP’li Yavuz, sandık kurulu başkan ve üyelerine soruşturma açılması ile ilgili bir soru üzerine, “Bu suç duyurularının ötesinde, çok farklı türden ve farklı kişilere yöneltilecek suç duyurularının olacağını ben de size ifade edebilirim daha şimdiden” dedi.