AKP'li vekilden Kaz Dağları yorumu: Gizli bir el var, yeni bir kaos yaratılmak isteniyor

AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Kaz Dağları'nda Kanadalı altın şirketi tarafından gerçekleştirilen ağaç kıyımına karşı düzenlenen eylemlere ilişkin ''Yeni bir kaos ortamı gerçekleştirilmek istenildiğinin işaretini alıyoruz.'' yorumunda bulundu.

AKP'li vekilden Kaz Dağları yorumu: Gizli bir el var, yeni bir kaos yaratılmak isteniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon Başkanı ve AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Kaz Dağları’nda Kanadalı maden şirketinin altın arama faaliyetleri kapsamında ağaç kesmesi ve siyanür kullanmasına karşı gerçekleştirilen eylemlere ilişkin olarak “Bunun üzerinden yeni bir kaos ortamı gerçekleştirilmek istenildiğinin işaretini alıyoruz” dedi.

Partisinin Bursa’daki bayramlaşma töreninde Kaz Dağları’ndaki eylemlere ilişkin konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Gittiğimiz kimi yerlerde özellikle muhalefet partisi milletvekillerinin Kaz Dağları’na yönelik bir söylem geliştirmeye çalıştırdıklarını görüyoruz. Bunun üzerinden yeni bir kaos ortamı gerçekleştirilmek istenildiğinin işaretini alıyoruz. Biraz önce söz ettiğimiz coğrafi şartlarımızı nazara aldığımızda Türkiye’nin yeniden bu tip asayiş ve kaos çabalarıyla yeniden meşgul edilmek istenmesi iyi niyetle bağdaşamayacak bir hal ve tavır olarak ifade edebilirim.”

‘ALMANYA MANİ OLMAK İSTİYOR’

“Kaz Dağları meselesi nedir biliyor musunuz? Aslında Kaz Dağları meselesi ifade edildiği gibi Kaz Dağı’nın da meselesi değildir. Bu mesele buraya 40 kilometre mesafedeki Kirazlı köyü Balaban Tepe meselesidir. Burada bir altın arama faaliyeti yapılıyor. Dünyada altın rezervi en zengin olan ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Ardından Almanya geliyor. Şu bir gerçek ki Almanya’nın bizim coğrafyamızda altın rezervlerine ulaşılmasına mani olmak için geçmişte birçok girişimde bulunduğunu biliyoruz. Nereden biliyoruz? Bergama Ovacık’tan biliyoruz. Bergamalı köylülerinin, Boğaz Köprüsü’ndeki pijama ile özdeşleşen o merhum amcamızın durumunu hatırlıyorsunuz. Bugün ortaya çıkan o fotoğrafın arka planında kimler olduğunu bu ülkenin çocukları, evlatları, yöneticileri gayet iyi biliyor. Sonra orada ne oldu? Vaveyla koptu bir de bir gördük ki sembolik bir rakamla Ovacık’taki altın madeni işletmesi FETÖ’nün bir finansörü olan holding kuruluşuna teslim etti. O tarihten itibaren de eylemler bitti.”

‘KUKLAYI ELİNDE TUTANLARI GÖRMELİYİZ’

“Bunlar tesadüf değil. Bu coğrafyada yaşıyorsanız, ortaya çıkan fotoğrafların görünen yüzüyle yetinemezsiniz. O perdenin gerisinde yapılmak istenilenleri, kuklayı elinde tutanları görmek zorundasınız. Aksi takdirde burada yol almamız çok zor olur.”

‘GİZLİ BİR EL KENDİNİ YENİDEN GÖSTERİYOR’

Bölgede faaliyet gösteren madene 12 Mart 2001’de ruhsat verildiğini kaydeden vurgu yapan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Henüz AK Parti yok. Oradaki SİT alanının SİT alanından çıktığı tarihi hatırlıyor musunuz? 2002 yılıdır ve orada imzası bulunan şahıs daha sonra CHP’den milletvekili adayı oldu. Bundan 1 yıl önce orayı işletmeye çalışan maden firmasının CEO’su bir sosyal medya paylaşımı yapıyor, 1 yıl sonra CHP’nin milletvekili o sosyal medya paylaşımı üzerinden Kaz Dağları’nı Türkiye’nin gündemine getiriyor. Oynanan oyunlara iyi bakacağız. Bugün Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik hazırlıklarını yaparken, Doğu Akdeniz’de çok kritik aramalarını gerçekleştirirken bir gizli el kendini yeniden gösteriyor. Kaz Dağları’nda şu anda 8 ayrı yerde maden araması yapılıyor. 11 kömür ocağı, 40 taş ocağı var. Bunların ruhsatının kimin verdiği de işletenlerin de kiminle işlettiği belli. Kaz Dağları’nın kuzey yakası için fırtına koparanların güneyde yapılan villalar için sesini çıkarmaması ne anlama geliyor? Herkesin Kurban Bayramı mübarek olsun.”