AKP'li Osmangazi Belediyesi'nden Bilal Erdoğan'ın vakfına bir kıyak daha

AKP'li Osmangazi Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti'ne belediyenin mülkü olan binayı 10 yıllığına tahsis etti. Belediyenin dernek ve vakıflara iki yılda 11 milyon TL aktardığı belirtiliyor.

AKP'li Osmangazi Belediyesi'nden Bilal Erdoğan'ın vakfına bir kıyak daha

Osmangazi Belediye Meclisi’ndeki AKP ve MHP grubunun oylarıyla Çekirge Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait bina 10 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edildi. Belediye Meclisi’nde görüşülen tahsis işlemine AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri kabul oyu verirken CHP’li meclis üyeleri ret oyu verdi. ‘İyi Parti’li meclis üyeleri ise çekimser kaldı.

İlim Yayma Cemiyeti tarafından AKP’li belediyeye gönderilen yazıda ‘Eğitim ve sosyal hizmet alanı’ olarak kullanılması amacıyla bina tahsisi talebinde bulunuldu. Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istedi. Belediyeye, bakanlıktan “Sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere, kamu- özel sektör ayrımı olmaksızın tahsis edilebilmektedir” yanıtı geldi.

İKİ YILDA 11 MİLYON TL

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Osmangazi Belediyesi CHP Grubu’nun Başkanlığa yönelttiği soru önergesinde AKP’li belediyenin 2017 ve 2018 yılında dernek ve vakıflara yaklaşık 11 milyon TL aktardığı belirtildi.

2017 yılında 7 milyon 629 bin TL, 2018 yılında ise 3 milyon 672 bin TL para aktarıldığı belirtilen önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

“Bu paraların daha hangi kuruluşlara aktarıldığına ilişkin daha önce verdiğimiz soru önergelerine uzun süredir yanıt alamadık. Belediyemiz hangi dizi ve filmlere sponsorluk yapmıştır? Para aktarmış mıdır?”