AKP'li belediyeden seçimlerden önce 37.5 ton hayali et siparişi!

Seçimden önce AKP'li belediyenin 37,5 ton lop et aldığı belirlenirken, alıma ilişkin nakliye faturasına da bu büyüklükte bir soğuk hava deposu kaydına da rastlanmadı

AKP'li belediyeden seçimlerden önce 37.5 ton hayali et siparişi!

31 Mart yerel seçimlerinin ardından görevi AKP’li İshak Taşçı’dan devralan CHP’li Cemil Deveci, belediye hesaplarını inceletmeye başladı. Seçimden önce AKP’li belediyenin 37,5 ton lop et aldığı belirlenirken, alıma ilişkin nakliye faturasına da bu büyüklükte bir soğuk hava deposu kaydına da rastlanmadı. Yapılan fiili stok sayımında şirketin stoklarında hiç et bulunmadığı tespit edilirken, CHP’li başkan Deveci “50 günde 37,5 ton eti nasıl yediniz?!” diye sordu.

Samsun’un Atakum Belediyesi’ndeki önceki yönetimin dönemine ilişkin yapılan incelemelerde, 3 tesisin sözleşmesiz olarak belediye kasasına tek kuruş girmeden üçüncü şahıslara verilerek işletildiği tespit edilmiş, bu gelişmelerin ardından tesislere el konulmuştu.

Sözcü’den İsmail Akduman‘ın haberine göre, belediyeye ait Atakum İmar İnşaat Şirketi’nin hesaplarının incelenmesi sırasında çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiren bir fatura daha ortaya çıktı. Şirketin 2 Şubat- 26 Nisan 2019 tarihleri arasında sadece bir firmadan toplam 37,5 ton ‘lop et’ alımı gerçekleştirdiği belirlendi. Şirket et alımı karşılığında firma 1 milyon 628 bin lira fatura kestiği belirlendi.

İnceleme sonrası hazırlanan raporda, lop etlerin nakliye faturası olmadığı, bu kadar eti depolayabilecek soğuk hava deposunun da bulunmadığı belirtildi. Yapılan fiili stok sayımında ise şirketin stoklarında hiç et bulunmadığı tespit edildi. Kayıp 37,5 ton etin 2 ayda ne olduğu büyük merak konusu oldu. Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye sunulan raporda, “2 ay gibi kısa bir sürede 37,5 ton etin tüketilmesinin iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği, şirketin söz konusu et alımlarının olduğu 01.01.2019-31.03.2019 dönemini kapsayan 3 aylık sürede tüm yemek, gıda ve benzeri satış hasılatları toplamının 1.064.197,68 TL olmasına karşın 1.628.625 TL tutarındaki etin tamamının tüketilmiş olunmasının iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği tespit edilmiştir” denildi.

50 GÜNDE 37.5 TON ET

Şirket kayıtların incelemesi devam ederken belediyeye ait şirket kapatıldı. “50 günde 37,5 ton eti nasıl yediniz?” diye soran Başkan Deveci, yeni bir şirket kurulana kadar büfe, çay ocağı, sosyal tesis, hamam, parke taşı üretim tesisi, kafeteryadan oluşan birimler belediyenin bünyesine geçtiğini söyledi. Belediye meclisinde gündeme gelen tesislerin 10 yıl süreyle kiraya verilmesi teklifi de oy birliği ile kabul edildi. 12 işletmenin yeni kurulan Atakum Kültür Sanat A.Ş’ye devredileceği belirtildi.