AKP’li belediyeden ‘dini nikah’ hizmeti!

Ağrı Belediyesi'nin AKP'li başkanı Savcı Sayan, dini nikahın belediye bünyesinde kıyılmaya başlandığını 'müjde'ledi.

AKP’li belediyeden ‘dini nikah’ hizmeti!

AKP’li Ağrı Belediyesi’nde dini nikah kıyılmaya başlandı.

Ağrı Belediyesi’nin AKP’li başkanı Savcı Sayan, dini nikahın belediye bünyesinde kıyılmaya başlandığını ‘müjde’ledi.

31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin aldığı Ağrı Belediyesi’nde dini nikah kıyılmaya başlandı. Ağrı Belediyesi’nde dini nikah kıyıldığına dair görüntüler belediyeye ait sosyal medya hesaplarından “Ağrı Belediyesi’nden Yeni Uygulama; Dini ve Resmi Nikah Birlikte Kıyılabilecek” diye duyuruldu.

Görüntülerde önce dini nikah ardından resmi nikah kıyıldığı görülüyor. Nikahı kıydıktan sonra konuşan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, “Bundan sonra Ağrı Belediyesi olarak, ailelerin isteği üzerine önce dini nikah sonra resmi nikah kıyacağız” diye uygulamayı ‘müjde’liyor.

Savcı Sayan, hesabından yapılan paylaşımda “Belediyemizde yeni uygulama: Evlenmek için belediye başkanlığımıza başvuran çiftlerin istekleri üzerine artık dini nikahları da resmi nikahları ile birlikte kıyılabilecek” ifadelerini yazdı. Sayan “Belediyemizde yeni uygulama: Evlenmek için belediye başkanlığımıza başvuran çiftlerin istekleri üzerine artık dini nikahları da resmi nikahları ile birlikte kıyılabilecek. Yeni dönemin ilk dini ve resmi nikahı birlikte kıyılan çifti Fatma ve Rojhat oldu.Mutluluklar dilerim.” paylaşımında bulundu.

İMAMLARA NİKAH KIYMA YETKİSİ

2017’de AKP’nin Meclis’e sunduğu imamlara nikah kıyma yetkisi veren tasarı yasalaşmıştı. Yasaya göre bakanlık il ve ilçe mühtülüklerine evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebiliyor.

Düzenlemeye göre 2015’te Anayasa Mahkemesi kararıyla Türk Ceza Yasasından çıkarılan, “resmi nikâh olmadan imam nikâhı yapılması” ve “evlilik cüzdanını göstermeden imam nikâhı yapılması” suçları da yönetmelikten de çıkarılmıştı.