AKP'li avukatın 'kadın hakları' anlayışı: Hiçbir kanun, örfün ve toplumsal değerlerin üzerinde değildir

AKP milletvekili ve 'hukukçu' Arzu Aydın'ın, Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda kadın haklarına ilişkin dile getirdiği ''Hiçbir uluslararası sözleşme ya da hiçbir kanun toplumsal değerlerin üzerine geçmez.'' sözleri tepkiyle karşılandı.

AKP'li avukatın 'kadın hakları' anlayışı: Hiçbir kanun, örfün ve toplumsal değerlerin üzerinde değildir

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) Alt Komisyon toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. ‘İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un Uygulamasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu toplantıda AKP’nin hukukçu milletvekili Arzu Aydın’ın söylemleri tepkiyle karşılandı.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre, komisyon toplantısına AKP, CHP ve HDP’den milletvekillerinin yanı sıra Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Prof. Dr. Şevkat Bahar Özvarış, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman ve Prof. Dr. Gülriz Uygur da katılarak kadın erkek eşitliğine ilişkin atılması gereken hukuki adımları anlattı, milletvekillerine çeşitli öneriler sundu.

Kız çocuklarına yönelen şiddet olaylarını anlatan Prof. Dr. Özvarış, ev içi şiddetin dışında cinsel taciz, cinsel saldırı, zorla evlendirme, sözde namus adına işlenen suçlar ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin sıklıkla görüldüğünü ifade etti.

‘HİÇBİR KANUN TOPLUMSAL DEĞERLERİN ÜZERİNE GEÇMEZ’

Bilimsel ve hukuki değerlendirmelerin ardından AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın, “Hukukçuyum ama bunun ötesinde bu ülkenin bir vatandaşıyım” şeklinde başladığı değerlendirmesinde tepki çeken ifadeler kullandı. Aydın, “Eyvallah, hukuken yönetmelik, tüzük, Anayasa, uluslararası sözleşmeler, bunların biçimsel olarak elbette bir hukukçu olarak farkındayız ama hiçbir uluslararası sözleşme ya da hiçbir kanun toplumsal değerlerin üzerine geçmez. Bir topluluğu millet yapan üzerindeki kıyafetlerdir, geleneğidir, göreneğidir, örfü, adetidir” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ VE AKADEMİSYENLERDEN TEPKİ

Aydın’ın bu ifadelerinin ardından milletvekilleri ve akademisyenler söz alarak eleştirilerini dile getirdi. Prof. Dr. Özvarış, “Değer yargılarında ‘Kadın okumasa da olur’ var. Bunu kabul edebilir miyiz” diye sordu.

‘ŞİDDETİ HAKLI KILAN GEREKÇELER KABUL EDİLEMEZ’

CHP’li Gamze Taşcıer de AKP’li Aydın’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Taşcıer, “Kadına yönelik şiddet fiillerinde kültür, töre, din, gelenek veya sözde ‘namus’ gibi gerekçelerin, şiddeti haklı kılan gerekçeler olarak kullanılması asla kabul edilemez. Maalesef toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyen bu bakış açısı kadına yönelik şiddet ile mücadelenin önündeki en büyük engellerdendir” dedi.