AKP'den tribünleri susturma yasası: Taraftarların toplu seyahat etmesi dahi yasak!

AKP’nin Meclis'e sunduğu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik teklifi, hak ve özgürlükleri ihlal edecek, kişisel bilgilerin ifşa edilmesine neden olacak.

AKP'den tribünleri susturma yasası: Taraftarların toplu seyahat etmesi dahi yasak!

AKP’nin ısrarla üzerinde durduğu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’daki değişikliği, kişisel hak, özgürlük ve şahsi bilgilerin ifşa edilmesine neden olacak. 20 maddelik yasa değişikliğindeki ucu açık maddeler, sosyal medya kullanıcıları başta olmak üzere, stadyum dışındaki alanlarda maç izleyen sporseverleri zor durumda bırakacak. Ayrıca tribünlerde devlet büyüklerine yönelik ‘hafif protesto’ ile ‘marşlar’ slogan suç sayılabilecek.

PARMAK İZİ, YÜZ TANIMA ORTADA!

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; teklif eğer yasalaşırsa, taraftar elektronik bilet almak için pasaport türü bir tür biyometrik uygulamaya tabi tutulacak. Teklif yasalaşırsa taraftarlar için biyometrik tarama getirilecek. Bu yöntem ile taraftarlar parmak izi, avuç izi, retina, ses tanımlama, yüz tarama ve hatta DNA aracılığıyla takip edilebilecek. Taraftarların kişisel verilerine ciddi müdahale gerçekleşecek. Bu veriler TFF’de tutulacak. Kişisel verilerin toplanması ve işlenmesi hakkında ayrıntılı düzenleme ise öngörülmemiş. Bu bilgilerin olası bir güvenlik açığı ile ortaya çıkacak olması ise kişileri zor durumda bırakabilecek.

FATURA SEYİRCİYE

Kanun teklifi hazırlanırken, sporun bileşenleri ile görüşülmediği, özellikle taraftarların görüşlerinin alınmadığı öğrenildi. Bu tek yönlü veri toplama da Türk sporundaki şiddetin tüm faturasını taraftara çıkardı. Federasyon ve kulüp yöneticileri üzerindeki sorumluluk yeni yasa ile kalkarken, seyirci hedef haline geliyor. Örneğin Federasyonların organizasyonunu üstlendiği Türkiye Kupası Finali, Süper Kupa, milli maçlar gibi organizasyonlarda meydana gelebilecek olaylarda TFF yönetimi ve yetkilileri sorumlu tutulmuyor.

TWİTTER’A TRİBÜN MUAMELESİ

Sosyal medyada sporla ilgili, spor üzerinden yapılan eleştiriler kanun kapsamında değerlendirilebilecek. Sosyal medya paylaşımları, tezahürat gibi değerlendirilecek. Hukukçular bu durumun ifade özgürlüğünü zedeleyeceği görüşünde.

YASAK YASAK!

Kanunun uygulama alanı ise spor sahaları ile sınırlı değil. Taraftarların toplu şekilde seyahat ettikleri araçlar bile 6222 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilecek. Takım veya taraftarların toplu seyahat ettikleri uçak dahil tüm araçlara alkol yasağı geliyor. Örneğin taraftar uçağındaki içki ikramı uçuş ekibinin 6222’den yargılanmasına neden olabilecek. Keza Avrupa’da Fan-Zone diye adlandırılan toplu maç izleme alanlarındaki en ufak olayda da hapis cezası öngörülüyor.

ÇARŞI’DAN TEPKİ

AKP’nin Meclis’e sunduğu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a Beşiktaş taraftar grubu çArşı’dan tepki geldi. “Son yıllarda yaşananlarla tribünlerden ve stadlardan dahası, spordan neredeyse soğutulan vatandaşları yeniden spor müsabakalarına çekecek düzenlemeler yapılması gerekirken, sunulan bu tasarı ile sporcuları bomboş salon ve stadlara mahkum etme durumu ortaya çıkmıştır.” denilen açıklamada  “Çocuklarımızın, gençlerimizin spora ve spor müsabakalarına yönlendirilmesi gerekirken, maçlara girmeyi zorlaştıran, her türden insanın buluştuğu en büyük sosyal alan tribünlerin boş bırakılmasına sebep olacak olan bu tasarının gözden geçirilmesini, eskisinin de taraftarları stadyumlara ve salonlara çekecek, maçlara giden herkesi potansiyel suçlu kapsamından çıkaracak şekilde düzenlenmesini gerektiğini ÖNEMLE TAVSİYE EDİYORUZ! SEVDAMIZA BARİKAT KURMAYIN!” denildi.