AKP'de Babacan ve Davutoğlu yasağı başladı

AKP'de Babacan ve Davutoğlu gibi yeni parti kuracak isimler hakkında konuşma yasağı geldiği öğrenildi.

AKP'de Babacan ve Davutoğlu yasağı başladı

Kurucusu olduğu AKP’den istifa eden ve uzun süre sonra ilk kez geçtiğimiz salı akşamı bir TV programında açıklamalarda bulunan eski bakan Ali Babacan’la ilgili eski partisinden “yasak” kararı geldi.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Babacan’ın sözkonusu TV programının AKP kulislerinde de konuşulduğunu belirtirken esas olarak ise Babacan’ın arkasında olduğu çokça dile getirilen Abdullah Gül’e yönelik değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekti.

Selvi yazısının ilgili bölümünün son kısmında Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi yeni parti kurma hazırlığında olanlarla ilgili AKP’nin konuşma yasağı getirdiğini de açıkladı.

Selvi’nin yazısında ilgili bölüm:

“YENİ parti kurma çalışmalarını yürüten Ali Babacan’ın Habertürk’teki programı, AK Parti kulislerinde konuşuluyordu. Ali Babacan’ın, Fatih Altaylı’nın soruları karşısında çok net yanıtlar vermek yerine “Üzerinde çalışacağız” şeklinde yanıtlar vermesi eksi puan olarak değerlendirildi. Ama Babacan’ın AK Partililerin gönlünde bir yeri var. O nedenle “Temiz bir yüz. Ekonomi yönetiminde başarılıydı” diye hakkını teslim ediyorlar. Ancak Babacan’ın çok parlak bir liderlik performansı sergileyemediğinin de altını çiziyorlar. AK Parti kulislerinde Babacan’dan ziyade Abdullah Gül’e yönelik değerlendirmeler yapılıyor. Gül’ün tek hedefinin yeniden cumhurbaşkanı olmak olduğunu savunan da var, “Gül’ün tek hedefi Erdoğan’a kaybettirmek” diyen de…

Ha, bir nokta daha: AK Partililere Ali Babacan ve yeni partiler konusunda konuşma yasağı getirilmiş.”