AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten AB ve Arap Birliği'ne tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Birliği'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna bağlatılan harekata yönelik açıklamalarına ilişkin ''AB Türkiye’ye karşı siyasi aklını kaybetmiş bir organizma gibi konuşuyor'' ifadelerinde bulundu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten AB ve Arap Birliği'ne tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla AB ülkelerinden ve Arap Birliği’nden yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un “Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın. Brüksel uzak, Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve Türkiye’de 4 milyon göçmen bekliyor” açıklamalarıyla ilgili haberi paylaşan Çelik, şu ifadelere yer verdi:

“AB kurumları Doğu Avrupa’yı bile anlamaktan aciz, Türkiye’yi anlamak için köklü bir zihinsel dönüşüm içine girmeleri gerekiyor. ‘AB ne işe yarıyor’ sorusu artık Avrupa’nın her yerinde soruluyor. AB, Türkiye’ye karşı siyasi aklını kaybetmiş bir organizma gibi konuşuyor. PYD/YPG terör örgütüyle dayanışma içine giren AB ülkeleri, kendi sınırlarını ve demokrasilerini terörden koruyan Türkiye’ye karşı tavır alıyor.”

Çelik’in, Arap Birliği’ne ilişkin açıklamaları ise şöyle:

“Arapları ve diğer etnik grupları terör zulmünden kurtaran Türkiye’nin operasyonunu kınamışlar. Araplar, Kürtler, Türkmenler terör zulmü altındayken sesi çıkmayan Arap Birliği, terörle mücadeleden rahatsız oluyor. Arap sokaklarında Arap Birliği’nin bu açıklamasını ciddiye alan tek bir kişi bile yoktur. Arap Birliği açıkça, Arap toprağını işgal eden bir terör örgütüne destek veriyor. Arap Birliği’nin Türkiye’yi kınaması, teröre destek vermektir, kendi varlık sebebini yok saymaktır.”