AKP, Pendik'te 7.8 dönümlük askeri alanı imara açtı

AKP, İBB'nin kararıyla İstanbul Pendik'te 7.8 dönümlük askeri alanı imara açtı.

AKP, Pendik'te 7.8 dönümlük askeri alanı imara açtı

İstanbul Pendik’te 7.8 dönümlük askeri alan imara açıldı. AKP’liler imarı okul yapılacak diye savunurken, CHP’liler AKP’ye ‘Cumhurbaşkanı’nın askeri alanların yeşil alan olarak kalacağı’ talimatını hatırlattılar.

Pendik Doğu Mahallesi’nde mevcut planlarda ‘askeri alan’ olarak işaretlenen 7 bin 870 metrekarelik hazine arazisinin imar durumu İBB Meclisi şubat ayı oturumunda değiştirildi.

Sözcü‘nün haberine göre, plan değişikliğine ilişkin hazırlanan raporda Pendik’te okul alanlarının yetersizliği bakımından en problemli bölgelerinden olan Kaynarca Mahallesinde Pendik Tersanesinde yeni yapılan askeri lojmanda yaşayacak nüfusla birlikte derslik ihtiyacının iyice artması nedeniyle, arazinin ‘eğitim alanı’ olarak düzenlenmesi talebinin bulunduğu belirtildi. Yapılan plan değişikliği ile askeri alan iptal edilerek, 7 bin 870 metrekarelik araziye ortaokul yapılmak üzere ‘eğitim alanı’ fonksiyonu verildi.

Erdoğan’ın sözleri hatırlatıldı

Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edilirken, CHP’li İBB Meclis Üyesi Ülkü Koçar, Cumhurbaşkanının askeri alanların yeşil alan olarak korunacağına ilişkin sözlerini hatırlatarak “Askeri alan okul alanına alınarak imara açılıyor. Hani askeri alanlar millet bahçesi, kent ormanı olacaktı? Milli eğitime okul yapması için başka alanlar verilebilir” diye konuştu. AKP grubu adına arazinin boş olduğu ve devlet okulu yapılacağı açıklaması yapıldı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu okul yapılmasına karşı olmadıklarını vurgulayarak “İstanbul’daki bütün askeri alanların nasıl değerlendirileceğine dair bir çalışma grubu oluşturup karar vermeliyiz. Biz askeri alanlar için genel bir planlama yapılmasını istediğimiz için bu karara ret oyu veriyoruz” dedi.

Plan değişikliğine ilişkin görüşü sorulan Milli Savunma Bakanlığı, fiziki çevre emniyet telinin imar planı doğrultusunda yapılacak çalışma ile yeni sınırda tesis edilmesi şartıyla bölgenin okul alanı olarak ayrılmasını uygun buldu. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü de uygulama aşamasında alanın güneyinden geçen Gebze-Marmaray hattına ilişkin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan görüş alınmasını ve okul giriş-çıkışlarında servis araçlarının parselin cephe aldığı yollar üzerindeki trafik akışını olumsuz etkilememesi için düzenleme yapılmasını istedi.