'Görüntülere baktığınızda İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya'nın dikkatini çekiyor'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İmamoğlu ile Yıldırım'ın ortak canlı yayınına ilişkin danışıklı dövüş iması yaptı, "Görüntülere bakıyorsunuz Ekrem İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya’nın dikkatini çekiyor. Aralarında yayın boyunca ilişkileri de var" dedi.

'Görüntülere baktığınızda İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya'nın dikkatini çekiyor'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN Türk’te konuk olduğu programda Ekrem İmamoğlu-İsmail Küçükkaya görüşmesine ve İmamoğlu-Yıldırım ortak canlı yayınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

16 Haziran’da yapılan program öncesi süreci anlatan Ünal, “12 Haziran günü dedik ki biz İsmail Küçükkaya ile bir toplantı yapalım. Çarşamba günü 12.00’de toplantı yapacağımızı söyledik, 12.10 gibi toplantıya katıldı. Ve biz bu toplantıda ne konuştuk? Kaç soru, 15 soru 3 dakika, 3 özel soru ikişer dakika. Bir çerçeve oluşturmanız gerekiyor. Ne oluyor? İsmail Küçükkaya yayının sonunda aileleri canlı yayına davet etti. Katılmak istemeyebilirler, nihayetinde katılmak istemediğini söylediler. Kendisine iletildi, sonunda fotoğraf verdiler. O yüzden ilk defa Türkiye’de böyle bir şey gerçekleştiği için her şeyi çerçeve altına almanın doğru olacağını ifade ettik. ‘Adaylarla görüşmeyeceğim, sadece telefonla görüşeceğim adaylarla’ dedi.”

“GİDİP İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞMESİ AHLAKİ SORUNDUR”

Ünal sürecin devamını şöyle dile getirdi:

“Engin Altay, İsmail Küçükkaya ve benim yaptığım toplantıda ‘sadece telefonla görüşeceğim’ dedi. Oysa bir gün sonra gitmiş ve Ekrem İmamoğlu ile görüşmüş. 14 Haziran’da biz Engin Altay ile son bir Lütfi Kırdar’da hem güvenlik açısından; bu konuda toplantı yapmışız. Ve 15 Haziran’da 17.00’de sayın Binali Yıldırım ile son bir görüşme yaptım. Binali beye şunu sordum. İsmail Küçükkaya sizinle görüştü mü? ‘Hayır görüşmedi’ dedi. Bunun üzerine Engin Altay’ı aradım. Binali bey ile görüşüyorum ve 17.56’da Engin Altay’ı arıyorum. Diyorum ki, Binali bey ile görüşmemi diyorum. Kendisini bir arar mısın, kendisinden bir bilgi alır mısın? Çünkü Küçükkaya ile görüşmeleri Engin Altay yürütüyor. Engin Altay Küçükkaya’yı arıyor. Engin Altay’ın telefonda söylediği şudur. “Sayın Ekrem İmamoğlu ve Yıldırım ile telefonda konuşmuş. Ama danışmanlarıyla görüşmüş” diyor. Binali beye diyorum ki, “’izinle telefonda görüştüğünü söyledi’. ‘Tebrik etmek için aradım’ diyor. Sonra ben İsmail Küçükkaya’yı arıyorum. Diyorum ki, hani biz size bu yetkiyi verdik, iki partinin temsilcisi olarak biz size adaylarla görüşme yetkisi verdik. Bunu da basın toplantısında açıkladık. Siz adaylarla neden görüşmediniz? ‘Ekrem İmamoğlu ve Binali bey ile telefonda görüştüm. Ama danışmanlarıyla görüştüm’ diyor. Bize bu görüşmeye dair bir şey söylemiyor. Engin beye de bir şey söylemiyor. Şu görüşmeden Engin beyin de bilgisi yok. Şimdi şunu söyleme hakkı vardır moderatörün. Der ki “görüştüm, görüşmedim” Ama burada ahlaki sorun var. Bana görüşmedim demesi ahlaki bir sorundur. Çarşamba günkü toplantıda telefonla görüşeceğim deyip, Perşembe günü gidip Ekrem İmamoğlu ile 46 dakika görüşmesi ahlaki bir sorundur.”

“İMAMOĞLU ÖKSÜRÜYOR, KÜÇÜKKAYA’NIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR”

Canlı yayın sırasında yaşananlarda da “danışıklı dövüş” imasında bulunan AKP’li Ünal, “CHP adayına ‘bravo’ dedi, tam bir skandaldır aslında. Görüntülere bakıyorsunuz Ekrem İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya’nın dikkatini çekiyor. Aralarında yayın boyunca ilişkileri de var. Yayında şu oldu, bu oldu… Bunların hiçbirisiyle ilgilenmiyoruz. Yayında Binali Yıldırım’ın performansı da, sıcaklığı da, konulara hakimiyeti de ortaya koyduğu perspektif vizyon iyiydi.” ifadelerini kullandı.

ORTAK YAYININ SEÇİME ETKİSİ

Ünal, canlı yayının seçim sonuçlarına yapacağı olası etki için ise “Daha önce farklı tartışma programları olagelmiştir. Ama ilk defa bağımsız bir ortamda televizyonlardan bağımsız bir yayın yapılarak tüm TV’lere servis edildi. İlk olduğu için de bazı eksikleri olmuş olabilir. Etkisi ne olacaktır? Öncelikli olarak insanlar bu yıldızlara çıkarılmış bu CHP adayının alt yapısı olmadığını, derinliği olmadığını; AK Parti’nin İstanbul’da yaptığı işleri proje gibi anlattığını, şimdi İstanbul’da baktığınızda insani yaşam açısından insanların erişemediği hiçbir hizmet yoktur. Biz son haftaya iş ehlinin karar milletin diye girdik. Seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.