AKP İBB çalışanlarını sokağa çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Televizyonu olan İBBTV'den yapılan yayında, belediye çalışanları olduklarını ifade eden grup belediye yönetimine yapılan eleştirileri 'protesto' etti.

AKP İBB çalışanlarını sokağa çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir grup çalışanı Saraçhane’deki belediye binası önünde CHP İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na karşı protesto eylemi yaptı.

İmamoğlu’nun başkanlık mazbatasının YSK kararı alınmasının ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yönetime geçtiği belediyede sözkonusu protestoya ilişkin İBB’nin basın bürosundan ”İBB çalışanları çağrıda bulunacak” başlıklı bir ‘resmi’ açıklama yapıldı.

İBB binası önünde toplanan ve aralarında zabıtalar, avukatlar, temizlik işçileri ve bir imamın da görüldüğü grup adına açıklamayı İBB Trafik Radyosu Koordinatörü Murat Kazanasmaz okudu.

“Binlerce İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı adına çağrıda bulunmak üzere karşınızda bulunuyoruz” diyen Kazanasmaz, ” Biz, İstanbul için varız. ve İstanbul’a hizmet etmek, bizim severek yaptığımız görevimiz. Kutsal gördüğümüz görevlerimizi, hiçbir bahaneye sığınmadan, gece gündüz demeden, aksatmadan, büyük bir azim ve titizlikle sürdürüyoruz. Fakat içinden geçmekte olduğumuz süreçte, hizmetlerimiz ve emeğimizin organize biçimde yıpratılmaya çalışıldığını üzülerek görüyoruz. Gözbebeğimiz İstanbul ve çok değerli İstanbullular için birbirinden farklı yüzlerce alanda değer, proje, istihdam ve hizmet üretmekteyiz. Fakat bazı faaliyetler ve hizmetler, denetlenebilen milyonlarca işlem arasından bağlamından koparılarak, çarpıtılarak iftiraya dönüştürülmekte ve binlerce İBB çalışanı söylemlerin aksine emekleri hiçe sayılarak hedef gösterilmektedir” ifadelerini kullandı.

İBB hakkında çıkan haber, köşe yazısı ve sosyal medya paylaşımlarına değinen Kazanasmaz “Günlerdir kaynağı belirsiz, dayanaksız, tek bir hedefe yönelik, sadece iftiradan ibaret olan haber, köşe yazısı ve sosyal medya paylaşımları yapılmaktadır. Bu art niyetle üretilen haber ile İBB’nin 15 milyonu aşkın İstanbullu için yıllardır kanun ve hukuk çerçevesin de yapılan çok kıymetli hizmet ve faaliyetleri, bilinçli ve sistematik olarak değersizleştirilmeye çalışılmaktadır.” dedi ve iddiaların “İstanbul’a hizmet etme motivasyonlarını hedef aldığını” düşündüklerini belirtti.

“‘İSRAF’ DEMEK İNSAFSIZLIK”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir dünya markası olduğunu belirten Kazanasmaz, AKP yönetimi altındaki belediyede özellikle kaynakların çarçur edilmesiyle ilgili hemen her gün ortaya çıkan israf iddialarına yanıt verip şunları söyledi:

“İBB, ideolojik kavgalara ve kişisel makam hırslarına malzeme edilmeyecek kadar köklü ve değerlidir. Bu nedenle 131 ülkeden daha büyük olan İstanbulumuz için yıllardır kaynakları etkin ve verimli kullanarak yapılan yüzlerce hizmet ve faaliyeti bir algı operasyonu ile ‘israf’ kavramına sıkıştırma ‘insafsızlığı’ gösterenleri kınıyoruz”

Açıklamada “İstanbullulara hizmet etmek vaadiyle yola çıkanları, iftira, karalama, çarpıtma ve yalanları terk ederek, hizmet belediyeciliğinin kurumsallaştığı İBB’yi yıpratmaktan, İstanbulluya hizmet eden binlerce İBB emekçisini iftiralarla toplum nezdinde küçük düşürmekten vazgeçmeye davet ediyoruz” ifadeleriyle son buldu.