AKP belde belediyesine 10.5 milyon borç bıraktı: 600 bin lira kıyafet, 17 bin lira tespih faturası

Elazığ'ın Yazıkonak Belde Belediyesi'nde AKP'li başkan döneminde belediyenin 10.5 milyon lira borca batırıldığı, 30'a yakın 'bankamatik personeli' bulundurulduğu, bazı AKP’li milletvekili danışmanlarının belediyede çalışmamalarına rağmen belediye başkan yardımcılığı kadrosundan maaş aldıkları ortaya çıktı.

AKP belde belediyesine 10.5 milyon borç bıraktı: 600 bin lira kıyafet, 17 bin lira tespih faturası

31 Mart seçimlerinde AKP’den Saadet Partisi’ne geçen Elazığ’ın 10 bin nüfuslu Yazıkonak beldesinde yeni başkan Hatif Çadırcı, AKP döneminde yapılan usulsüzleri anlattı.

Sözcü’den Evren Demirbaş’ın haberine göre, Saadet Partisi Yazıkonak Belde Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, ilk zamanlar belediyenin araba aküsü alacak parasının dahi olmadığını ifade ederek, “Göreve geldiğimiz gün 10.5 milyon borçla karşı karşıya kaldık. O kadar borçlu bir belediye devralmıştık ki belediyenin makam arabasının aküsü bile bitmişti. Servise gidip akü almak istedik servis yetkilisi bize aynen şunu söyledi; biz sizin belediyenize güvenmiyoruz 6 bin lira geçmiş borcunuz var borcunuzu ödemeyene kadar size akü vermiyoruz dedi. O kadar kötü bir durumdaydı ki belediye 650 lira verip akü alacak parası yoktu” dedi.

Başkan Hatif Çadırcı, AKP’li milletvekilinin danışmanının belediyeden aldığı maaşın bordrosunu da paylaştı:

 

17 BİN LİRA TESPİH, 60 BİN LİRA KAYISI, 600 BİN LİRA ELBİSE FATURASI…

Geçmişte AKP’li belediyenin anlamsız bir şekilde borçlanma yaptıklarını ifade eden Başkan Hatif Çadırcı, “Göreve başladığımız hafta belediyenin yapmış olduğu harcamalara baktık. O kadar abuk sabuk harcamalar yapıldığını gördük ki… Bunun içerisinde 600 bin liranın üzerinde elbise faturası, 400 bin liranın üzerinde yemek faturası, 23 bin lira küsuratında limon fideleri faturası, 17 bin lira tespih faturası, 60 bin lira küsuratında kayısı faturalarıyla karşıladık. Biz özellikle tespih paralarını ödemiyoruz. Bu iş mahkemelik olacak. Borcu yapan kişiler mahkemeye gidip derdini anlatsın. Bir kişinin 27 senede yapabileceği borcu geçmiş yönetim 5 senede yapmış” diye konuştu.

‘MÜFETTİŞ TALEBİNDE BULUNDUK ANCAK DENETİM YAPILMADI’

Yazıkonak belediyesinde 30’a yakın bankamatik memuru tespit ettiklerini söyleyen başkan Çadırcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Özellikle şunu da belirtmek istiyorum, milletvekili danışmaları bile belediyemizde çalışmamalarına rağmen belediye başkan yardımcılığı kadrosundan maaş alıyordu. Bunlardan biri Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın danışmanı Hıdır Seçkin. Şu anda bu arkadaş Elazığ Belediyesi’nde görev yapıyor. Biz göreve başlamadan önce bir milletvekilinin de yakını buradan maaş alıyormuş, biz gelmeden önce kendisi ayrılmış. Bununla ilgili belgelerimiz mevcut. Biz yönetim olarak belediyemizin incelenmesi için yetkili kurumlardan müfettiş talebinde bulunduk. Ancak şu ana kadar belediyemize herhangi bir müfettiş gelip denetim yapmadı”

AKP’Lİ BAŞKAN GÖREVDEN ALINMIŞTI

2014 seçimlerinde Yazıkonak Belediye başkanı seçilen AKP’li Nurettin Aydın, 2011 yılında aracında gümrük kaçağı sigara bulundurmaktan 2 yıl 1 ay hapis cezası alınca İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı. AKP de Aydın’ı partiden ihraç etmişti. Yazıkonak Belediyesi başkanlığına meclis kararıyla AKP’li Aydın Ayaz getirilmiş ve Ayaz 3,5 yıl yürüttüğü belediye başkanlığı seçimini 31 Mart’ta Saadet Partili Hatif Çadırcı’ya kaptırmıştı.