Akar'dan ABD'ye güvenli bölge resti: Aksilik çıkarsa planımız hazır

ABD ile müşterek harekat merkezinin önümüzdeki günlerde kurulacağını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, herhangi bir aksilik durumunda B ve C planlarının hazır olduğunu belirtti.

Akar'dan ABD'ye güvenli bölge resti: Aksilik çıkarsa planımız hazır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haber’de gündeme ilişkin konular ve Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

‘HERHANGİ BİR AKSİLİK ÇIKARSA KENDİ PLANIMIZI DEVREYE KOYACAĞIZ’

Hulusi Akar, ABD heyeti ile yapılan müşterek harekat merkezi mutabakatı hakkında, “Kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk. Bu bölgede hiçbir şekilde terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceğimizi ortaya koyduk. Temennimiz, müttefikimiz olan ABD’nin ve askerlerinin yaptıkları konuşmalar ve sözler çerçevesinde bu sürecin ilerlemesine gayret göstereceklerine inanmak istiyoruz” bilgisini verdi.

Akar, “Herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. B ya da C planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak. Koridorun derinliği 30-40 kilometre olmalı, bu konuda adım atılacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

DOĞU AKDENİZ GÜNDEMİ: KİMSE GÜCÜMÜZÜ TEST ETMESİN

Doğu Akdeniz’de yaşanan sondaj gerilimine de değinen Akar, “Bu konudaki hak ve hukukumuzu koruma konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gücümüzü, maksadımızı kimse test etmesin, bu bir tehdit değil” açıklamasında bulundu.

İDLİB: VURDUK YİNE VURURUZ

“Rusya nezdinde bize saldırı olursa misli ile mukabele edeceğimizi dile getirdik” diyen Akar, Türkiye’nin ateşkesin sürdürülmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Akar, “Değişik kurumlarımız vazifeler yapıyorlar. Ilımlı muhalifler kendi topraklarını korumak için gayret gösteriyorlar. Tüm bu olumlu görüşme ve niyetlere rağmen Rusya destekli rejim ahlak dışı saldırılarını sürdürüyor. Yaşlı genç demeden haziran ayından bu yana 400 civarında sivil ve masum insan hayatını kaybetmiş durumda. 1000’den fazla Suriyeli kardeşimiz de yaralanmış durumda. Zaman zaman 12 gözlem noktamıza saldırı oluyor. Açıkça Rusya nezdinde de dile getirdik. Burada bize yönelik saldırılara misliyle mukabele ettiğimizi ve edeceğimizi dile getirdik. Onlar da bunun yanlışlıkla olduğunu söylüyor. Bu ızdırabın bitmesi için Rusya’yla görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu.

ABD İLE S-400 GERİLİMİ ve PATRIOT GÖRÜŞMELERİ

Ağustos, eylül ayında ikinci batarya intikali söz konusu. INF anlaşmasının iptalinin ardından S-400’e olan ihtiyacımız daha da artacak. ABD’li müttefiklerimizle yaptığımız görüşmelerde ikinci bir teklif daha verdiler. Biz paradigmanın değişmesini istiyoruz, stratejik ortaklık ruhuna uymalarını bekliyoruz.