Adnan Oktar örgütü hakkında iddianame: Hükümeti devirme planı, ‘kedicikler’ fişlemiş

Dijital verilerde örgütün 'FETÖ' gibi fişleme notlarının bulunduğu iddia edildi.

Adnan Oktar örgütü hakkında iddianame: Hükümeti devirme planı, ‘kedicikler’ fişlemiş

Adnan Oktar suç örgütü iddianamesinde, örgüt üyelerinin 17-25 Aralık kumpasını bildiği, Erdoğan ve hükümeti devirmeye yönelik Henri Barkey ile rapor hazırladığı iddiaları da yer aldı.

Adnan Oktar örgütüne yönelik hazırlanan iddianamede örgütün ‘FETÖ’ye yardım ettiği şemalarla açıklandı. Dijital verilerde ise örgütün ‘FETÖ’ gibi fişleme notlarının bulunduğu iddia edildi.

Dijital verilerde Fatma Ceyda Ertüzün’ün eski bakan ve kapatılan Zaman yazarına 5 Eylül 2013’te “Sonbaharda Türkiye’de beklenen kalkışmadan evvel bu seri toplantıları yapmamız çok faydalı olacaktır” şeklindeki mail attığı ortaya çıktı. Bu mail, örgütün 17-25 Aralık girişimini önceden bildikleri yönünde kanıya yol açtı. Öte yandan 17-25 Aralık sonrası Hakan Atilla davasının bilirkişisi Jonathan Schanzer’ın örgüt tarafından Türkiye’de misafir edildiği ve üst düzey kişiler aracılığıyla bilgi toplandığı iddianamede yer aldı.

Rapor şöyle:

  • Yeliz Sucu “Aylin Atmaca 2014 yılında Henri Barkey ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin devrilmesine yönelik rapor hazırlayan bir kişidir” şeklinde ifade verdi.
  • Ece Koç, köstebek çıkan Dışişleri Bakanlığı’nın Rus tercümanının faaliyetlerini şöyle anlattı: “Leyla tercümesini yaptığı bu görüşmelerin içerikleri hakkında Fatih Menet’e bilgi verirdi. Akkuyu Nükleer Santral ve Kırım görüşmelerine ilişkin aldığı notları örgütte Menet aracılığıyla Dragos’a gönderdi. Dışişleri 2018’de Rusya’ya Suriye konusuyla gittiğinde Leyla bilgileri yine gönderdi.”
  • Beril Koncagül: “11 Temmuz’daki operasyondan Oktar’ın haberi vardı. Oktar dijital temizlik yapılması talimatını Didem Ürer’e verdi. Temizliği Deniz Tanık yaptı.”
OKTAR OY KULLANMAMIŞ

İddianamede Oktar’ın askerliğini bedelli er olarak yaptığı, 25.dönem, 26. dönem, Cumhurbaşkanı ve 27.dönem, 12.Cumhurbaşkanlığı, 30 Mart 2014 ve 2017 seçimlerinde oy kullanmadığını tespit edildi.

Fatma Ceyda Ertüzün’den ele geçirilen örgüt adına yabancı devlet Büyükelçiliklerine yapılan ziyaretlerle ilgili bir dosya ele geçirildi. Bu dosyada Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’a dair notlar ortaya çıktı.

FiŞLEME LİSTELERİ

Akşam’ın haberine göre, aramalarda ele geçen hard disk içinden örgüt üyelerinin Adnan Oktar’a kayıt dışı özel muayenehaneler üzerinden psikiyatri alanında rapor almak için doktorlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda 34 doktor hakkında fişleme listesi tutulduğunun ortaya çıktığı da iddianamede yer aldı.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this