Adalet Bakanı Gül: Ayşe Tuba Arslan bugün aramızda olabilirdi

Adalet Bakanı Gül, "Ayşe Tuba Arslan, bugün aramızda olabilirdi. Onun gibi nice kadınlar, anneler, eşler aramızda olabilirdi. ‘Bu can kurtarılabilirdi’ dediğimiz nice canlar zalimce cinayetlere kurban gitti" dedi.

Adalet Bakanı Gül: Ayşe Tuba Arslan bugün aramızda olabilirdi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Aile Hukuku Çalıştayı’na katıldı.

Burada konuşan Bakan Gül, “aile içi ve kadına karşı işlenen şiddete karşı her zaman mücadele edeceklerini” belirterek, “Aile içi şiddet, aile içi bir mesele değildir, toplumsal bir sorundur. Soruşturmaların özenle yerine getirilmesi, kovuşturmaların toplum vicdanını rahatlatan bir seyir izlemesi milletimizin müşterek beklentisidir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuşmasında daha sonra Eskişehir’de eski eşi tarafından başına satırla vurularak katledilmeden önce 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkan Ayşe Tuba Arslan’ın ölümüne ilişkin konuştu. Bakan Gül’ün Ayşet Tuba Arslan ve diğer binlerce kadın cinayetiyle ilgili 17 yıldır iktidarda olan kendileri değilmiş gibi yaptığı konuşma pes dedirtti. İşte Gül’ün konuşmasında ilgili bölüm:

“Bir ilimizde defalarca kolluğa, emniyete, yargıya ve ilgili kurumlara ihbar ve şikayette bulunmasına rağmen ve tüm hikayesi bütün birimlerce bilinmesine rağmen bir kadın eski eşi tarafından katledildi. Bir kadının yaşam hakkı feryat figanlar arasında gaspedildi. Herkesin iki elini başının arasına alıp düşünmesi gerekir. Kolluk makamları olayı ne için önleyemediği, savcılık makamları hangi aşamada ne gibi eksiklikler var hepsini masaya getirmesi gerekir. Ayşe Tuba Arslan, bugün aramızda olabilirdi. Onun gibi nice kadınlar, anneler, eşler aramızda olabilirdi. ‘Bu can kurtarılabilirdi’ dediğimiz nice canlar zalimce cinayetlere kurban gitti. Artık bu çığlığın son bulması gerektiğine hepimiz inanıyoruz. Adalet son bir ümitle, son bir çareyle kapısına gelen kadının feryadına sessiz kalamaz, kulağını kapatamaz. Bu feryadı işitmeyen bir uygulama Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından denetlenmektedir. Bu konuda da yargısal boyutuyla da en ufak bir ihmal dahi tespit edilmesi halinde HSK titizlikle takip ederek, gerekli her türlü müeyyideyi yapacaktır.”