AB'den Türkiye'ye kınama

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle Türkiye'yi oybirliğiyle kınadı. Türkiye'ye silah ambargosunda ise uzlaşma olmadı.

AB'den Türkiye'ye kınama

Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü ‘Barış Pınarı Harekatı’ nedeniyle Türkiye’yi ‘oybirliğiyle’ kınayan AB, silah ambargosu konusunda uzlaşamadı.

Lüksemburg’daki AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Türkiye’nin askeri operasyonunun tüm bölgedeki istikrar ve güvenliği zayıflattığı belirtildi, ayrıca sivillere yönelik daha fazla acı, daha fazla yerinden edilme ve insani yardıma erişimin engellenmesi gibi sonuçlar yarattığı vurgulandı.

Harekatın, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen siyasi süreci zora soktuğu ifade edilen bildirgede, IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyonun kazanımlarını da tehlikeye attığı iddia edildi.

SİLAH AMBARGOSUNDA UZLAŞMA OLMADI

AB ülkeleri Türkiye’yi kınama konusunda birleşirken, silah ambargosu konusunda genel kabulü sağlayamadı.

AB genelinde Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması yönünde Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya’nın baskıları sonuç vermedi. Türkiye’ye silah satışının yasaklanması yönünde ortak bir uzlaşıya varılamadı.

Bildiride, silah ihracatının üyelerin ulusal kararı olduğu vurgulandı. Bazı AB ülkelerinin halihazırda silah ihracatını durdurduğuna dikkat çeken bildiri, “Üye ülkeler, Türkiye’ye silah ihracatları konusundaki güçlü ulusal pozisyonlarına bağlıdır” değerlendirmesinde bulundu.

AB Konseyinin ilgili çalışma grubunun bu hafta içinde üye ülkelerin tutumunu gözden geçirmek için toplanacağı duyuruldu.