ABD'den Türkiye'ye yaptırım tasarısı

Türkiye'ye yaptırım isteyen Temsilciler Meclisi üyeleri "Türkiye kendisine bir müttefik gibi davranılmasını istiyorsa, bir müttefik gibi davranmaya başlamalıdır." dedi.

ABD'den Türkiye'ye yaptırım tasarısı

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın üzerinde uzlaşı sağladığı, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından, Temsilciler Meclisi’nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden olan Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Liz Cheney, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile savaşta binlerce kayıp veren ve vatanımızı korumaya yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırmalarından dolayı ciddi yaptırımlarla karşılaşmalı. Bu yaptırımlar Erdoğan rejiminin sadece Kuzey Suriye’deki saldırılarına bir yanıt değildir” dedi.

“TÜRKİYE MÜTTEFİK GİBİ DAVRANSIN”

Cheney, “Kongre, Erdoğan rejiminin ABD’nin Rusya gibi hasımlarıyla işbirliği konusunda da uzun süredir endişelere sahiptir. Eğer Türkiye kendisine bir müttefik gibi davranılmasını istiyorsa, bir müttefik gibi davranmaya başlamalıdır. Kürt müttefiklerimize saldırılarından dolayı yaptırıma maruz bırakılmalıdır” ifadesini kullandı.