ABD'den Çavuşoğlu ile Suriye görüşmesi için açıklama: Mutabık kaldık...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini ele aldı.

ABD'den Çavuşoğlu ile Suriye görüşmesi için açıklama: Mutabık kaldık...

ABD Dışişleri, Bakan Mike Pompeo ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yapılan telefon görüşmesinde, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecinin ele alındığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, yaptığı yazılı açıklamada, “(Bakanlar) ABD güçlerinin Suriye’den maksatlı ve koordineli bir şekilde çekilmesinin parçası olarak ABD ile Türkiye arasındaki dayanışmanın önemi konusunda mutabık kaldı.” dedi.

“TAAHÜDÜNÜ YİNELEDİ”

Palladino, “Bakan Pompeo, ABD’nin, hem ABD hem de IŞİD ile mücadele küresel koalisyonu ile çalışan kuvvetlerin korunmasına verdiği önemi vurgularken, Türkiye’nin Suriye sınırında söz konusu güvenlik kaygılarını gidermeye yönelik taahhüdünü yineledi” ifadesini kullandı.

SERKAN GÖLGE’NİN DURUMU DA ELE ALINDI

Palladino, görüşmede ayrıca, Türkiye’de tutuklu ABD vatandaşı Serkan Gölge ve diğer konsolosluk çalışanların durumunun da ele alındığı kaydedildi.

Hatay’da görülen ‘FETÖ’ye yönelik davada “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Serkan Gölge’ye 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.