'ABD yeni Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeyi durdurdu'

ABD’nin S-400 alımından vazgeçmeyen Türkiye'ye yaptırımlara başladığı, bu kapsamda F-35 eğitimi için ilave Türk pilotlarını kabul etmeme kararı aldığı öne sürüldü.

'ABD yeni Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeyi durdurdu'

İngiliz Reuters haber ajansı, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD’nin F-35 savaş uçaklarını kullanmaları konusunda eğitilmeleri amacıyla ülkeye gelmesi beklenen Türk pilotları kabul etmeyi durdurma kararı aldığını duyurdu.

Washington yönetiminin S-400’ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ettiği ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunduğu belirtilen haberde Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Rusya’dan almaktan vazgeçmesi durumunda ABD’nin de kararından vazgeçebileceği belirtildi.

HALEN EĞİTİM ALANLARINKİ DEVAM EDECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı personel ABD’nin Arizona eyaletindeki Luje Hava Üssü’nde F-35’in kullanımı ve bakımı konusunda eğitim almaya devam ediyor. Reuters’a konuşan iki ABD’li kaynak, Washington’un kararının eğitim alan mevcut personele yönelik olmadığını, Arizona’daki pilotların eğitiminin devam edeceğini ifade etti.

Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde TSK’ya bağlı dört pilot, iki eğitmen pilot ve 20 yer hizmet ekibi F-35 eğitimi alıyor.

“HAZİRANIN İLK HAFTASININ SONUNA KADAR SÜRE TANINDI”

F-35 savaş uçaklarının üretim sürecinde rol oynayan Türkiye, uçakların geliştiricisi Lockheed Martin’e 9 milyar dolar karşılığında 100’lık sipariş vermişti.

Mayıs ayında ABD merkezli yayıncı kuruluş CNBC, Washington’un Ankara’ya S-400 alımından vazgeçilmesi için Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar süre tanıdığı yönünde bir haber çıkmıştı. Söz konusu süre bugün doluyor. Ancak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’ye böyle bir süre iletmediğini söylemişti.

Hükümet Rusya’dan S-400 alımının bitmiş bir anlaşma olduğunu söylüyor ve ilk teslimatın kısa süre içerisinde yapılacağını ifade ediyor.