ABD Senatosu Başkanı McConnell: Türkiye'yi yola getirmek için hem havuç hem sopa gerekiyor

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nun Cumhuriyetçi Başkanı Mitch McConnell Türkiye'yi yola getirmek için hem havuç hem sopa kullanılması gerektiğini söyledi.

ABD Senatosu Başkanı McConnell: Türkiye'yi yola getirmek için hem havuç hem sopa gerekiyor

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun Cumhuriyetçi Başkanı Mitch McConnell Washington Post gazetesinde yayınlanan makalesinde Suriye’deki Amerikan askerlerini çekmenin büyük bir stratejik hata olduğunu söyledi.

Euronews ‘te yer alan habere göre, McConnell Trump’ın Suriye’den çekilme kararının Amerika’yı ve halkını daha az güvenli hale getireceğini, düşmanları cesaretlendireceğini ve önemli müttefikleri zayıflatacağını söyledi. McConnell bu çekilmenin Obama yönetiminin Irak’tan plansız bir şekilde çekilmesiyle IŞİD’in yükselişine olanak sağlanarak yapılan hatanın tekrar etme riskini doğurduğunu ifade etti.

‘ABD’NİN LİDERLİĞİNİN ALTERNATİFİ YOK’

11 Eylül saldırıları sonrası ‘İslamcı terörle mücadele konusunda 3 başkanla çalıştığını’ hatırlatan McConnell buradan edindiği 3 prensip olduğunu belirtti. McConnell bunları; tehdidin gerçek olduğu ve yokmuş gibi davranarak geçiştirilemeyeceği, Amerika’nın liderliğinin bir alternatifi olmadığı ve terörle mücadelede çok uluslu girişimleri ancak ABD’nin yönetebileceği ve ABD’nin bu savaşta tek başına olmadığı şeklinde sıraladı.

‘KANLI BİR MALİYETİ OLUR’

McConnell Obama yönetiminin kararıyla Amerika’nın ikinci planda kalmasını nasıl kanlı bir maliyeti olduğunun Suriye ve Libya’daki durumu ispatladığını ifade etti.

IŞİD ve Taliban’la mücadelede son yıllarda giderek daha fazla yerel güçler aracılığıyla mücadele edildiğini ifade eden McConnell, Trump Afganistan ve Suriye’den çekilme sinyalleri verdiği andan itibaren buna erken ve planlı çekilmeye karşı çıkmak için senatoda adımlar attıklarını belirtti.

‘TÜRKLERLE KÜRTLER ARASINDAKİ ÇATIŞMA STRATEJİK BİR KABUS’

Askerlerin çekilmesi ve ‘Türklerle Kürtler arasındaki çatışmaların’ ABD için stratejik bir kabus olduğunu ifade eden McConnell 5 günlük ateşkes başarılı olsa bile geçen hafta yaşananların IŞİD’le mücadele konusunda ABD’yi bir hayli geriye götürdüğünü söyledi.

Eğer durdurulmazsa geri çekilmenin Esad ve onun İran’ın bölgede etkinliğini artıracağını söyleyen McConnell ayrıca Rusya’nın da bölgede giderek güçlenen elinin göz ardı edildiğini belirtti.

‘TÜRKİYE’Yİ YOLA GETİRMEK İÇİN HEM HAVUÇ HEM SOPA GEREKLİ’

Türkiye’nin operasyonunun yanlış olduğunu belirten McConnell yine de bölgeyi NATO müttefikimiz Türkiye yerine Rus, İran ve Suriye güçlerinin kontrol etmesini tercih edip etmeyecekleri sorusunu sordu.

McConnell Türkiye’nin geçerli güvenlik endişelerine saygı duymakla birlikte onu yola getirmek için hem havuç hem sopa kullanılması gerektiğini ifade etti.