ABD Savunma Bakanı: Türkiye NATO'dan farklı bir yöne gidiyor gibi görünüyor

ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye'nin" uzun dönemli büyük bir ortak ve müttefik" olduğunu belirtirken şimdilerde ise "NATO kapsamında mutabık kalınan noktadan farklı bir yöne gittiğini gördüklerini" söyledi.

ABD Savunma Bakanı: Türkiye NATO'dan farklı bir yöne gidiyor gibi görünüyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Savunma Bakanlığında (Pentagon) ortak basın toplantısı düzenledi.

Mark Esper, Türkiye’nin F-35 programına tekrar kabulü konusunda, “Bunun için S-400 programından tamamen çıkacaklar ve onları (S-400’leri) ülkenin dışına çıkaracaklar. O zaman bunu değerlendirebiliriz” dedi.

“Türkiye S-400’den geri adım atar ve S-400’leri depoya kaldırırsa onları tekrar F-35 programına dahil etmeyi değerlendirir misiniz?” sorusunu Esper, şöyle yanıtladı:

“Hayır, bu benim kitabımda yok. Bu konuda hem kamuya açık hem de Türk mevkidaşımla özel açıklamalarımda açık oldum. Bu ya S-400 ya da F-35’tir, ikisi bir arada veya biri garajda park edilmişken diğeri dışarıda şeklinde değil. Ya biri ya da diğeri. Bu noktadayız. Talihsiz bir durum tabii ama dediğim gibi Türkiye uzun dönemli büyük bir ortak ve müttefiktir ve onların bizim dediğimiz yöne doğru geri döneceklerini ve NATO’nun yıllar önce mutabık kaldığı, Sovyet dönemi Rus ekipmanlarını ellerinden çıkarmakla başlayan anlaşma noktasına varacaklarını umuyordum. Ancak farklı bir yöne gidiyorlar gibi görünüyor.”

“TÜRKİYE İLE ABD’NİN MENFAATLERİ DAHA FAZLA ÖRTÜŞÜYOR”

Orgeneral Dunford ise Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde, farklılıklardan çok örtüşen menfaatlerin olduğunu dile getirdi.

“İki ülkenin geleceğe odaklanması” gerektiğini söyleyen Dunford, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün müttefikiz ve Türkiye NATO ittifakında önemli bir ortaktır. İkili ilişkilerimiz oldukça önemlidir. Dolayısıyla görüşmelerimde yaptığımız şey geleceğe odaklanarak ilişkileri ileri götürmeye çalışmaktır. Bana göre Türk ulusal menfaatlerine ve ABD ulusal menfaatlerine bakarsanız Türkiye ile ABD’nin menfaatlerinin, Türkiye’nin bugün ilişki kurduğu aracılardan daha fazla örtüştüğünü görürsünüz.”