'ABD, Rojava'da öz yönetim organları oluşturuyor'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim 'güvenli bölge' hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, bölgede kaos ve istikrarsızlık yaratır” dedi.

'ABD, Rojava'da öz yönetim organları oluşturuyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, güvenli bölgeye ilişkin atılan adımlara, “Kürt sorunu Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde çözülmeli” diyerek tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında New York’ta bulunan Lavrov, Kürt sorununun, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği kapsamında çözüme kavuşturulması gerektiğini savundu.

Bakan Lavrov “Kürt sorunu müzakere konusu olması gerektiğini düşünüyoruz ama yine de Suriye yönetiminin katılımıyla yapılması gerekiyor” değerlendirmesini de paylaştı.

“Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği söz konusu olduğu için güvenli bölge konusuna kayıtsız olmadıklarını” ve her iki ülkeyle de görüştüklerini söyleyen Lavrov, “Amerikalıların bölgedeki Kürtleri kullandığını” ve “öz yönetim organları oluşturmak için somut adımlar atıldığını” dile getirdi.

ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını açıkladıklarını hatırlatan Lavrov, “Biz bunu aklımızda tutmakla birlikte Fırat’ın doğusunda atılacak tüm adımlarda kriter olarak kullanacağız” diye konuştu.

Rojava’da kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ ve Türkiye ile ABD arasındaki müzakerelere ilişkin soruya Lavrov, “Elbette Türkiye ve ABD ile ilişkilerde bu konuyu da masaya yatırıyoruz. Bunun çok önemli bir sebebi var, tüm bunlar Suriye topraklarında meydana geliyor” yanıtını verdi.

Lavrov, ABD’nin BM Genel Kurulu görüşmelerine katılacak bazı Rus diplomatlara vize vermemesine ilişkin ise Moskova’nın gerekli adımları atarak karşılık vereceğini ifade etti.

ABD ve Türkiye’nin Rojava’da kurmak istediği ‘güvenli bölge’ye ilişkin Şam yönetiminden de tepki geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ‘güvenli bölge’nin bölgede istikrarsızlık doğuracağını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu faaliyetleri için New York’ta bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ‘güvenli bölge’ hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, bölgede kaos ve istikrarsızlık yaratır” dedi.

Daha önce Türkiye ve ABD, Rojava’da Türkiye sınırı boyunca güvenli bölgeyi oluşturma konusunda anlaşmıştı.