ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: NATO’nun değişmesi ve gelişmesi gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya’da Berlin Duvarı yıkılışının 30’uncu yıldönümünde yaptığı konuşmada, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) etkisiz bir birlik haline dönüşmesi riskine karşılık ‘gelişmesi ve değişmesi’ gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: NATO’nun değişmesi ve gelişmesi gerekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un NATO’nun ‘beyin ölümünün’ gerçekleştiğine ilişkin eleştirilerine paralel olarak Pompeo da, NATO’nun ‘gelişmesi ve değişmesi’ gerektiğini, bunun olmaması durumunda ittifakın hükümsüz olma riski taşıdığını belirtti.

Pompeo,“Kuruluşundan 70 yıl sonra, NATO’un artık gelişmesi ve değişmesi, günümüz şartlarının gerçeklikleri ve zorluklarıyla karşı karşıya gelmesi gerekiyor. Eğer ülkeler, NATO’ya gerekli kaynakları sağlamadan güvenlikten faydalanabileceklerini düşünürlerse, sözlerini yerine getirmezler, bu da NATO’nun etkisiz ve hükümsüzleşmesi riskini oluşturur” şeklinde konuştu.

“RUSYA, ÇİN VE İRAN’IN TEHDİTLERİNİ TESPİT ETMEK BATI’DAKİ ÖZGÜR ÜLKELERİN GÖREVİ”

ABD ve Almanya ilişkilerine ilişkin bazı noktalara da değinen Pompeo, Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerin ‘oluşturdukları tehditleri’ tespit etmenin Batı’daki özgür ulusların sorumluluğu olduğunu söyledi.

ABD ve müttefiklerinin oldukça zor şartlarda kazanılmış olan zaferlerini korumaları gerektiğini söyleyen Pompeo ayrıca, “Özgür olmayan ülkelerle bir değer yarışındayız” dedi.

Pompeo, çalışmaları devam eden ve Rusya’dan Almanya’ya uzanan Nord Stream petrol hattının, ‘Avrupa’daki enerji talebinin tamamen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eline’ geçmesi anlamına geldiğini söyledi.

Pompeo, Almanya yönetiminin yeni nesil mobil ağ altyapısı çalışmaları tekliflerinde Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin de yer almasına paralel olarak, Almanya’da ‘5G ağ çalışmaları yapmak isteyen Çinli şirketlere karşı’ dikkatli olunması gerektiğini söyledi.