ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper'dan F-35 açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper'dan F-35 açıklaması geldi. "Müttefiklerin F-35 alımına ilgi" duyduğunu belirten Cooper "F-35 alma konusunda partnerlere baskı uygulamadıklarını" ekledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper'dan F-35 açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, yabancı müttefiklerinin ek F-35 alımına ilgi gösterdiğini belirtti.

Cooper, “Programın bazı katılımcıları böyle bir fırsatın olup olmadığına bakıyor. Ek alımlara ilgisini dile getiren partnerler var” dedi.

Halihazırda ellerinde fazladan F-35 savaş uçağının bulunmadığını dile getiren Cooper, “Üretim bandına ve her bir F-35’in üretimi için gereken süreye bakarsak şu anda elimizde fazla uçak yok” diye konuştu.

Türkiye için üretilen F-35’leri alma konusunda partnerlerine baskı uygulamadıklarını kaydeden Cooper, “Polonya ile anlaşmamız üzerindeki çalışmalar, Türkiye’yle kesmek zorunda kaldığımızdan çok önce başlamıştı. Türkiye S-400’ü alsa da almasa da Polonya’ya F-35 teslimatı yapılacaktı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin S-400 alımı sonrası F-35 üretim programından Türkiye çıkarılmıştı. Daha önce ABD Savunma Bakanlığı, Polonya’ya 32 adet F-35 savaş uçağı teslimatına onay vermişti.