ABD Büyükelçiliği'nden gözaltına alınan çalışanlarla ilgili açıklama

ABD Büyükelçiliği, "Söz konusu video, tamamıyla kişisel amaçla çekilmiş olup, hiçbir şekilde ABD hükümetinin resmi görüşlerini temsil etmemektedir." açıklaması yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nden gözaltına alınan çalışanlarla ilgili açıklama

Adana’da ‘Cadılar Bayramı’ kutlamasında paylaştıkları videonun sosyal medyada paylaşılması üzerine AKP medyasının hedef aldığı ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanları C.G. ile C.Y., gözaltına alınmıştı.

Haklarında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatılan 2 konsolosluk çalışanı, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

ABD Büyükelçiliği’nden söz konusu videoya ilişkin açıklama yayımlandı.

“Çalışanların dini inançlara saygısızlık niteliğindeki her türlü eyleminden derin üzüntü duyulduğu” aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan iki çalışanımızın, hakaret ve saygısız unsurlar içerdiği gerekçesiyle eleştirilen kişisel bir sosyal medya paylaşımında yer aldıklarına ilişkin haberlerin farkındayız. Çalışanlarımızın, dini inançlara saygısızlık niteliğindeki her türlü eyleminden derin üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Söz konusu video, tamamıyla kişisel amaçla çekilmiş olup, hiçbir şekilde ABD hükümetinin resmi görüşlerini temsil etmemektedir.”