ABD Başkanı Trump'tan 'idam yasası' talimatı

ABD Başkanı Donald Trump, nefret suçu işleyenlerin idam edilmesine yönelik yasa tasarısı için Adalet Bakanlığı'na talimat verdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump'tan 'idam yasası' talimatı

Teksas ve Ohio eyaletlerinde hafta sonu gerçekleştirilen silahlı saldırılara ilişkin açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, bu tür suçları işleyenlerin idam edilmesi için kongreye yasa tasarısı hazırlanması talimatını verdiğini belirtti.

Trump, El Paso ve Dayton kentlerinde düzenlenen, 29 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı saldırılara ilişkin Beyaz Saray’da basın açıklaması düzenledi.

Silah satışında daha sıkı geçmiş sorgulaması öngören bir yasa istediğini belirten Trump, söz konusu yasaya ilişkin herhangi bir detay vermedi ve “Acil çözümle hareket etme sözü veriyoruz” açıklamasında bulundu.

‘İNTERNET ŞİDDETİ BESLİYOR’

İnternet ve dijital ağların toplumun radikalleşmesinde rol oynadığını belirten Trump ABD’nin şiddet kültürüne karşı gelmesi gerektiğini söyledi. Toplumda şiddetin kutsanmaması gerektiğini söyleyen Trump bazı bilgisayar oyunlarının da şiddeti beslediğini belirtti.

İDAM İÇİN YASA TASARISI TALİMATI

Trump, ayrıca nefret suçu işleyen ve kitlesel katliam yapanlara yönelik idam cezasını öngören bir yasa tasarısı hazırlaması için Adalet Bakanlığı’nı görevlendirdiğini söyleyerek bu tip kişilere idam cezasının “süratle, kararlı bir biçimde ve yıllar süren gereksiz gecikmeler olmaksızın” uygulanması gerektiğini belirtti.

Öte yandan, El Paso saldırganının saldırı öncesinde sosyal medya hesabından ırkçı söylemler içeren manifesto yayımlamasına dikkati çeken Trump, “Milletimiz tek bir ses olarak, nefreti, bağnazlığı ve beyaz ırkçılığı kınamalı. Bu şeytani ideolojilerin yenilmesi gerekiyor.” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD’de hafta sonu Teksas eyaletine bağlı El Paso kentindeki bir alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi yaralanmıştı.

Saatler sonra ise Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bir barın yakınında düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. ABD güvenlik birimleri tarafından yapılan incelemenin ardından, her iki saldırının da “beyaz ırkçılık” motifleri taşıdığı açıklanmıştı.