Trump: Erdoğan iyi ki arkadaşım oldu...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye'de tutuklanan rahip Brunson'ın ülkesine geri getirilmesi için yürütülen "müzakere"lerle ilgili olarak AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Trump: Erdoğan iyi ki arkadaşım oldu...

‘Birleşmiş Milletler Dini Özgürlüklerin Korunması için Küresel Çağrı’ adlı toplantıda konuşan Trump, rahip Andrew Brunson’ın izleyiciler arasında bulunduğunu belirtti.

Trump konuşmasında “Geçtiğimiz yıl, yönetimim çok güçlü bir adamla çok kısa ve saygı içinde bir müzakerenin ardından evine geri getirilmesinden dolayı çok sevinmişti – o kişi benim arkadaşım oldu, iyi ki – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.” ifadelerini kullandı.

Tayyip Erdoğan’ı arayarak rahip Brunson için “O suçsuz bir adam” dediğini belirten Trump, Erdoğan’a ve rahip Brunson’a teşekkür etti.

Rahip Andrew Brunson, 2016 yılında “terör örgütleri adına suç işlemek ve casusluk” suçlarından tutuklanmış ve 2 yıl hapiste kalmıştı. Tutukluğu daha sonra ev hapsine çevrilen din adamı 12 Ekim’de serbest bırakılmasının ardından ABD’ye dönmüştü.