'ABD Bağdadi'nin cesedini denize gömdü'

ABD'li savunma yetkilisi, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinin kalıntılarının denize gömüldüğünü teyit etti.

'ABD Bağdadi'nin cesedini denize gömdü'

ABD’nin hafta sonu İdlib’de düzenlenen operasyonla öldürülen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin cesedinin kalıntılarının denize gömdüğü belirtiliyor.

Bağdadi’nin cesedinin operasyon bölgesinden alınıp ABD’ye ait bir üsse DNA testi için götürüldükten sonra cesedin kalıntıları merak ediliyordu.

Anadolu Ajansı, konuyla ilgili konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD’li savunma yetkilisinin cesedin denize gömüldüğünü teyit ettiğini belirtti.

Buna göre yetkili, cesedin yeri ve gömülme şekline ilişkin detayları paylaşmayacağını ifade etti.

MILLEY ‘SAVAŞ HUKUKUNA UYGUN İMHA EDİLDİ’ DEMİŞTİ

Gün içinde Bağdadi’nin cesedinin denize gömülüp gömülmediğine ilişkin soruları yanıtlayan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, cesedin kalıntılarının uluslararası savaş hukukuna uygun bir şekilde imha edildiğini ifade etmişti.

Bağdadi’nin ABD özel kuvvetlerinin 8 helikopterle İdlib’in kuzeyinde düzenlediği operasyonda ölü ele geçirildiği açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Bağdadi’nin bulunduğu evin altındaki tünellerden ucu kapalı olanlardan birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocukla birlikte öldüğünü açıklamıştı.