A Haber 1989'da yapılan viyadüğü de AKP'ye bağladı

Hükümet övücülüğü işini abartan kanal, 1989'da biten bir viyadüğü de Erdoğan'a ve AKP iktidarına bağlamayı başardı. 

A Haber 1989'da yapılan viyadüğü de AKP'ye bağladı

Manipülatif ve yanlı haberleri ile sürekli kendi rekorunu egale eden A Haber yalan haberde çıtayı yükseltti. Hükümet övücülüğü işini abartan kanal, 1989’da biten bir viyadüğü de Erdoğan’a ve AKP iktidarına bağlamayı başardı.

A Haber, TAG Otoyolu’nda bulunan 14 viyadükten en büyüğü olan Atatürk (Nurdağı) Viyadüğü’nü, AKP’nin yaptığını iddia ederken; viyadüğe Atatürk ismini veren kişinin ise AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu yazdı.

1993’te yapımına başlanan ve 1998 yılında inşaatı tamamlanan; 801,5 metre uzunluğu, 149,5 metre yüksekliğiyle, yapıldığı dönemde Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin en büyük viyadüğü olma özelliğini taşıyan Atatürk Viyadüğü’nün Erdoğan ile hiçbir ilgisi bulunmuyor.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın raporlarında da söz konusu viyadük ile ilgili bilgiler yer alırken, viyadüğün 1998 yılında bitirildiği ve isminin Atatürk olduğu vurgulanıyor.

OdaTV‘nin haberine göre, A Haber, uydurma haberinde, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti hükümetleri döneminde aslında karayolları adeta baştan sonra yeniden inşa edildi. Gerek duble yollarla, gerek otobanlarla gerekse de viyadüklerle yeniden yapıldı. Bunlardan biri de Gaziantep Nurdağı’nda bulunan Atatürk Viyadüğü. Avrupa’nın 2. Türkiye’nin ise en büyük ve en uzun viyadüğü. Atatürk Viyadüğü 805 metre uzunluğunda, 149 metre yükseliğinde….

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, burayı açarken işte bu önemli özelliklerinden dolayı buraya Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk’ün ismini verdi. Köprü yapılırken Türkiye’de ilk defa özel yapı çeliği kullanıldı. Bu çelikler boya ihtiyacı olmadan kendisini koruyabiliyor.”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası sayfasında ise viyadükle ilgili olarak şu bilgiler yer alıyor: