75 yaşındaki vatandaşa “Erdoğan’ın hayatını okuyup özetini çıkarma" cezası: Listede Necip Fazıl ve Selvi de var...

“Erdoğan’a hakaretten” yargılanan 75 yaşındaki vatandaşa Erdoğan’ın hayatını ve kimi dini kitaplar ile gerici isimlerin kitaplarını okuyup özetini mahkemeye teslim etme "cezası" verildi.

75 yaşındaki vatandaşa “Erdoğan’ın hayatını okuyup özetini çıkarma

İstanbul’un Maltepe ilçesi Çınarcık Mahallesi’nde bir kahvehanede konuşan 75 yaşındaki Ali Şahin hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Bir süre önce kahvehaneye tanımadıkları bir kişinin geldiğini belirten Ali Şahin, “Bu kişinin kim olduğunu bilmiyorum. Bundan sonra polisler geldi ve ifademi almaya götürdü. İftira nedeniyle başıma bunlar geldi. Cumhurbaşkanlığı’na hakaret etmedim, böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

İfadesinin ardından hakimliğe “tutuklama talebiyle” sevk edilen Ali Şahin hakkında denetimli serbestlik cezası kararı verildi.

Denetimli Serbestlik Bürosu’na gidince şaşkınlık yaşayan Ali Şahin, hakkında “kitap okuyup özet çıkarma cezası” verildiğini öğrendi.

Buna göre sözkonusu listedeki kitapların her cuma birinin özetini çıkarıp mesai saati bitmeden mahkemeye teslim edecek.

Odatv‘den Caner Taşpınar’ın haberine göre, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kitap listesinde dikkat çeken isimler yer alıyor. 24 kitaplık listede ilk sırada Ömer Seyfettin yer alırken devamında, Necip Fazıl Kısakürek, hükümete yakın Güneş gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan “Bir Liderin Doğuşu” kitabı, Akit gazetesi eski yazarı Faruk Köse, Hürriyet gazetesinin hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi de bulunuyor.

Listede ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” eseri de yer alıyor.