7 çocuğa şiddet uygulayan hasta bakıcı maaş kesme cezasıyla kurtuldu

Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nda kalan 7 çocuğa şiddet uygulayan personele 1/8 oranında ücret kesintisi yapıldı.

7 çocuğa şiddet uygulayan hasta bakıcı maaş kesme cezasıyla kurtuldu

Kimsesizlere barınma ve bakım hizmeti sunmak amacıyla 1895 yılında kurulan Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nda kalan 7 çocuğa hasta bakıcılar tarafından şiddet uygulandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı . Hastane doktorunun ortaya çıkardığı olayda şiddete uğrayan 0-6 yaş arasındaki 7 çocuğun ise farklı yurtlara gönderildiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Okmeydanı Darülaceze’de kalan bir çocuğa hasta bakıcı tarafından şiddet uygulanırken hastane doktoru küçük çocukta şiddete uğradığını gösteren belirtiler görmesi üzerine durumu kuruma bildirdi. Olayın ardından kurum içinde soruşturma başlatılırken Darülaceze’ye personel sağlayan ATM-GSM ADİ Ortaklığı isimli şirket iddialar üzerine kimsesiz çocuklara şiddet uygulayan personellerine sadece kınama ve ücret kesme cezası uyguladı.

Şiddet uygulayan personelden H.M. isimli hasta bakıcıya bakmakla yükümlü olduğu çocuklara ‘birden fazla defa’ kötü muamelede bulunduğundan dolayı 1/8 oranında ücret kesintisi yapıldı. “Tekrarı halinde iş akdiniz fesh edilecektir” denildi. Bahsi geçen hasta bakıcı H.M. daha sonra kurum içerisinde infiale yol açmaması için başka bir birimde görevlendirildi.

Okmeydanı Darülaceze Başkanlığı’nın başlattığı soruşturmada çocuklardan sorumlu hiçbir idareciye cezai işlem uygulanmazken sadece hasta bakıcı ve memurların cezalandırıldığı belirtildi. Çocuklara şiddet uygulayan çalışanlara işe giriş süreçlerinde Darülaceze Başkan Yardımcısı Funda Ersin ve Özel Kalem Merve Çakır’ın referans olduğu öne sürülürken şirketin gönderdiği tebligatta yer alan kamera görüntülerinin kayıp olduğu ve kurumun olayın duyulmaması için çaba gösterdiği ifade edildi.

Öte yandan şiddete uğrayan 0-6 yaş arasındaki 7 çocuğun da farklı yurtlara gönderildiği ve çocuk yuvasına ziyaretlerin de kaldırıldığı öğrenildi.