4 partiden ABD'ye ortak 'kınama'

Meclis'teki 4 siyasi parti, ABD Temsilciler Meclisi'nin 'Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına ilişkin yasa tasarısıyla ilgili ortak bir 'kınama' bildirisi yayımladı.

4 partiden ABD'ye ortak 'kınama'

ABD’nin Türkiye’yle ilgili “soykırım” tasarısına karşı Meclis’teki dört parti tarafından ortak bildiri yayınlandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasının bulduğu bildiride,”ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin sözde Ermeni soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini, TBMM olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz.” ifadesine yer verildi.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

“ABD ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı iş birliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bir şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararları ucuz çıkar hesapları ile anılan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor, yok hükmünde sayıyoruz. Bu düşüncelerle ABD Temsilciler Meclisinin mezkur kararlarının tümüyle kınanmasını, reddini, yok hükmünde sayılmasını ve yüce TBMM tarafından alınan kararın Resmi Gazete’de yayımlanması hususunu Genel Kurulun tasviplerine arz ederim.”

Okunan tezkere görüşülerek AKP, CHP, MHP ve ‘İyi Parti’nin oyları ile kabul edildi.