4 Ekim 1965: Che, Küba’dan ayrıldı...

Fidel Castro 4 Ekim 1965’te, yoldaşı Che Guevara’nın Küba’dan ayrıldığını açıkladı

4 Ekim 1965: Che, Küba’dan ayrıldı...

Fidel Castro 4 Ekim 1965’te, yoldaşı Che Guevara’nın Küba’dan ayrıldığını açıkladı ve bıraktığı mektubu okudu:

“Fidel,

Dünyanın başka ülkeleri benim mütevazı çabalarımın yardımını istiyor. Ben senin Küba’ya olan sorumluluğunun sana imkan vermediği şeyi yapabilirim. Ayrılmamızın zamanı geldi.

Bunu acı ve sevincin karışımıyla yaptığım bilinsin; burada benim kurucu umutlarımın en safını ve sevdiklerim arasında en sevgili olanı bırakıyorum ve beni evladı gibi kabul eden bir halkı bırakıyorum. Bu, benim ruhumdan bir parça koparmaktır. Yeni savaş alanlarında bana vermiş olduğun inancı, halkımın devrimci ruhunu, görevlerin en kutsalı olan nerde olursa olsun emperyalizme karşı mücadele etme görevini yerine getirme duygusunu taşıyacağım.
Başka gökler altında son saatim geldiğinde benim son düşüncem bu halk ve özellikle sen olacaksın. Öğrettiklerin için ve eylemlerimin en son sonuçlarına dek sadık olmaya çalışacağım, örneğin için sana teşekkür ettiğimi, Devrimimizin dış politikası ile her zaman özdeşleştiğimi ve buna devam edeceğimi, sonumun geldiği herhangi bir yerde Kübalı devrimci olmanın sorumluluğunu duyacağımı ve öyle davranacağımı, çocuklarıma ve karıma maddi hiçbir şey bırakmadığımı ve bundan üzüntü duymadığımı, aksine sevindiğimi, onlar için hiçbir şey istemediğimi çünkü devletin onlara yaşama ve eğitim görmeleri için gereken her şeyi vereceğini biliyorum.

Her zaman zafere kadar!

Ya Devrim ya ölüm!”

Latin Amerika ile başlattığı devrimci mücadeleye ilkin Orta Afrika ülkesi olan Kongo’da, sonrasında ise Bolivya topraklarında devam etti; 9 Ekim 1967’de Bolivya Ordusu ve CIA ortaklı operasyonda öldürüldü.