TKH Gençliği: Ekonomik krizin faturası gençliğe kesilemez, yemekhane zamları geri alınmalıdır

İstanbul Üniversitesi'ndeki yemekhane zamlarına karşı açıklama yapan TKH Gençliği ''Sermaye sınıfı ve onun siyasi temsilcilerinin ekonomik krizin faturasını emekçi halka ve onun çocuklarına kesmeye kararlı olduğu açık bir şekilde görülmektedir.'' dedi.

TKH Gençliği: Ekonomik krizin faturası gençliğe kesilemez, yemekhane zamları geri alınmalıdır
HABER MERKEZİ

Türkiye kapitalizminin krizi devam ederken fatura emekçilere zam halinde geri dönüyor. Bir zam haberi daha İstanbul Üniversitesi yemekhanesinden geldi. Türkiye Komünist Hareketi Gençliği ise buna istinaden bir açıklamada yaptı:

”Yemekhane zamları geri alınmalıdır!”  başlıklı açıklamada ”gençlik ve eğitime yönelik gerici ve piyasacı saldırıların” hızlandığına dikkat çekilirken “Bugün üniversite gençliği okumak için çalışan pozisyondan, çalışmak zorunda olurken okumaya vakit arayan pozisyona geçmiştir. Bu tablonun sorumlusu sermaye sınıfının emek düşmanı sömürücü politikalarıdır. AKP iktidarı her fırsatta gençliği ‘beleşçilikle’ suçlamış, en basit barınma ve yemek hakkını dahi elinden almak için çaba sarf etmiştir.” vurgusu yapıldı.

TKH Gençliği’nin açıklamasının tamamı şöyle:

” Yemekhane zamları geri alınmalıdır!

2019-2020 eğitim yılı açılırken sermaye sınıfının eğitime ve gençliğe yönelik gerici ve piyasacı hamleleri hızlanarak devam ediyor.

Okullar henüz açılmadan gündeme gelen ODTÜ KYK dayatması, YTÜ Davutpaşa kampüsüne millet bahçesi yapılmak istenmesi, yurt kayıtları döneminde KYK yurtlarına apar topar yapılan zamlar sermaye sınıfının eğitime ve gençliğe dair yaklaşımını gözler önüne sermişti. Şimdi ise okulların açılmasıyla birlikte İstanbul Üniversitesi yemekhanesine zam yapıldığı ortaya çıktı.

Üniversite yemekhaneleri üzerinden yandaş firmaların nasıl zengin edildiği geçtiğimiz yıllarda gözler önüne serilmişti.

Bütün bu süreçlerin sermaye sınıfının kar hırsı, AKP iktidarının gençliği kapsama sorunu ve ülkemizin içinden geçtiği ekonomik krizle bağlantılı olduğu bilinmelidir.

Sermaye sınıfı ve onun siyasi temsilcilerinin ekonomik krizin faturasını emekçi halka ve onun çocuklarına kesmeye kararlı olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Bugün üniversite gençliği okumak için çalışan pozisyondan, çalışmak zorunda olurken okumaya vakit arayan pozisyona geçmiştir. Bu tablonun sorumlusu sermaye sınıfının emek düşmanı sömürücü politikalarıdır. AKP iktidarı her fırsatta gençliği “beleşçilikle” suçlamış, en basit barınma ve yemek hakkını dahi elinden almak için çaba sarf etmiştir.

Emekçi halkın çocuklarının cebindeki üç beş kuruşa dahi göz diken bu sistem, gençliğe geleceksizlik ve %26’lara varan işsizlik sunmaktadır. Bugün hayata geçirilen uygulamalar bu sürecin katlanarak devam edeceğine işaret etmektedir.

TKH Gençliği olarak, sermaye sınıfının ve temsilcisi AKP iktidarının üniversitelere ve gençliğe yönelik saldırılarına sessiz kalmayacağımız, bu hamlelere karşı gençliği işçi sınıfının kavgasında örgütlü kılarak yanıt vereceğimiz bilinmelidir!

Ekonomik krizin faturası gençliğe kesilemez, yemekhane zamları geri alınmalıdır! ”

TKH Gençliği