23 kez suç duyurusunda bulunmuştu: HSK'dan eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan'a ilişkin açıklama

Eski eşi tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan'ın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı. HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, tepkiler üzerine inceleme başlattıklarını duyurdu.

23 kez suç duyurusunda bulunmuştu: HSK'dan eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan'a ilişkin açıklama

Ayşe Tuba Arslan 6 ay önce boşandığı Yalçın Özalpay’ın tehditlerine maruz kalınca mahkemeye başvurup “Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?” diyerek isyan etmişti. Daha sonra Özalpay’ın satırlı saldırısına uğrayan Arslan, 44 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetmiş, Arslan’ın ölümünden önce Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz konuya ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı’nın açıklamasını paylaşan Yılmaz şu ifadelere yer verdi:

“Boşandığı eşi tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan ilgili soruşturmaları yürüten Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının basın açıklamasında tüm ayrıntılar kamuoyu ile paylaşılmıştır. HSK olarak söz konusu hususun incelenmesi için gerekli izin verilmiş, inceleme sonucunda ihmali görülen kamu görevlileri hakkında gereğine tevessül olunacağı ve sonucun yine kamuoyu ile paylaşılacağı hususu saygı ile duyurulur.”

‘KORUMA KARARI UYGULANMIŞTIR’

Başsavcılık’tan yapılan yazılı açıklamada “Ayşe Tuba Arslan’ın gerek boşanmadan önce gerekse boşanma tarihinden sonra UYAP sistemi üzerinden yapılan sorgulamada Cumhuriyet Başsavcılığımıza ve Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğüne genel olarak hakaret, tehdit, basit yaralama suçlamasıyla toplam 23 kez başvuruda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu başvurular üzerine derhal titizlikle soruşturmalara başlanılmış, toplanan delillere göre Yalçın Özalpay hakkında 10 ayrı iddianame düzenlenerek mahkemelere cezalandırılması talebiyle hakaret, tehdit ve basit yaralama suçlarından kamu davası açılmıştır. Açılan davaların bir kısmı halen devam etmektedir. 2 dosya, birleştirme kararı ile 1 dosya ise mükerrer kayıt nedeniyle kapatılmıştır. Geriye kalan 10 başvuru için ise delil yetersizliği ve bazı dosyalarda Ayşe Tuba Arslan’ın kendi talebi üzerine doktor raporunun alınmaması nedeniyle iddiasının delillendirilememesi gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiştir. Ayrıca her olayda 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu kapsamında evden uzaklaştırılma ve Ayşe Tuba ARSLAN’ a yaklaşmaması hususunda koruma kararları verilmiş ve Ayşe Tuba Arslan hakkında koruma uygulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığın açıklamasında, 3 kez Yalçın Özalpay hakkında uzaklaştırma kararı verildiğini belirtilerek, “Ayşe Tuba Arslan’ın kendisine şiddet uyguladığını belirttiği Yalçın Özalpay hakkında talebi üzerine Eskişehir 1.Aile Mahkemesi tarafından 17 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ayrı ayrı 1 ay, 2 ay ve 6 ay olmak üzere uzatıldığı tespit edilmiştir. Son uzatma kararı 08 Ocak 2019 tarihinde 6 ay süre daha uzatılmıştır. Son üzücü olayın meydana geldiği tarihte uzatılan koruma kararının süresinin dolduğu, bu tarihten itibaren de herhangi bir talep yapılmadığı ve herhangi bir ihlal olmadığı için yeni bir karar verilmediği anlaşılmıştır” denildi.